Niemiecka cena tuczników w notowaniach z 18 lipca spadła o 3 centy do wartości 1,41 euro za kg wbc. Cena ta była o 17,1 proc. niższa niż w poprzednim roku, kiedy hodowcy uzyskiwali 1,70 euro za kg wbc.
Ceny żywca wieprzowego w Unii Europejskiej utrzymują się znacznie poniżej tych odnotowywanych w dwóch poprzednich latach. W minionym tygodniu w Niemczech spadły one do 1,41 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc) i ostatni raz były tak niskie 11 tygodni temu.
Tuczniki w Niemczech przez kolejne cztery tygodnie utrzymywały cenę na poziomie 1,44 euro za kg wbc. Jednak w notowaniach z 18 lipca potaniały one o 3 centy do poziomu 1,41 euro za kg wbc. Cena ta była o 17,1 proc. niższa niż w poprzednim roku, kiedy hodowcy uzyskiwali 1,70 euro za kg wbc.
Susza w Środkowej, Wschodniej i Północnej Europie spowodowała, że plony wszystkich zbóż ozimych, kukurydzy ziarnistej i słonecznika będą niższe. Ograniczy to dostępność własnych zbóż z przeznaczeniem na pasze dla trzody...
Analiza rynku rolnego, według informacji Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wykazała że średni koszt produkcji kilograma wieprzowiny w Niemczech wyniósł w maju 1,58 euro za kg, a producenci niemieccy od października 2017 roku nie mają zysku z produkcji tuczników.
Ceny uzyskiwane przez polskich rolników są również niskie. Według danych MRiRW z 28 tygodnia tego roku średnia cena poubojowa tuczników w klasie E wyniosła 6085 zł za tonę. Eksperci przewidują, że bieżący tydzień przyniesie kolejne spadki o 10-15 groszy za kg, co wynika z niekorzystnej sytuacji na rynku niemieckim i całej UE.
Analiza danych z ubiegłych lat wskazuje, że nie należy spodziewać się w najbliższych tygodniach dużych spadków cen, a ich wzrost najprawdopodobniej nastąpi w drugiej połowie sierpnia.
W krajach na południu Europy, zwłaszcza w Hiszpanii w wyniku sezonu turystycznego spożycie wieprzowiny rośnie, co przekłada się na wzrost cen.
W Europie Centralnej i Północnej producenci żywca oczekują na sezonową poprawę sytuacji na rynku. Przetwórcy jednak nie są skłonni płacić więcej tłumacząc się cenową stagnacją rynków lokalnych i eksportowych.
Rynek żywca wieprzowego znajduje się w spadkowej fazie cyklu produkcyjnego, co wynika z odbudowy pogłowia świń w wielu krajach UE oraz osłabienia światowego popytu na produkty wieprzowe, a także rosnących cen zbóż.
Według prognoz taka sytuacja może utrzymać się jeszcze przez cały następny rok. Jej poprawa zależy od zwiększenia możliwości eksportowych wieprzowiny poza rynek unijny, a także tempa ograniczania produkcji i likwidacji stada podstawowego macior u głównych producentów w UE.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ