Ceny tuczników przestaną maleć? Są ku temu przesłanki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-01-2024,9:00 Aktualizacja: 30-01-2024,7:23
A A A

Niemiecki rynek tuczników ustabilizował się. W notowaniach VEZG z 24 stycznia cena skupu została utrzymana na poziomie 2,0 euro za kg wbc.

Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w swojej cotygodniowej analizie rynku uważa, że istnieje wiele sygnałów wskazujących na zakończenie spadków cen tuczników.

– Podaż żywca wieprzowego w krajach unijnych maleje. Już w lutym bieżącego roku powinny pojawić się pierwsze widoczne niedobory tuczników na rynku. Najszybciej na zmieniającą się sytuację zareagowała mała giełda w Niemczech podnosząc cenę transakcji o 4 eurocenty do poziomu 2,13 euro za kg wbc – mówi Aleksander Dargiewicz.

ognisko asf, ASF u dzików, ognisko asf u dzików, dziki, wirus ASF, Inspekcja Weterynaryjna, martwe dziki, padłe dziki

Ponad 100 ognisk ASF w 10 województwach

Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików przekroczyła 100. Do 29 stycznia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła ich 134 w 10 województwach. Ogniska ASF u dzików występują na terenie 10 województw, z czego wciąż...

Spada również podaż żywca wieprzowego w Hiszpanii, co niektórzy obserwatorzy wiążą m. in. z problemami zdrowotnymi stad.

Wyraźne sygnały o nadchodzących zmianach nadchodzą z niektórych niemieckich zakładów przetwórczych, które proponują długoterminowe kontrakty utrzymujące poziom obecnych cen skupu przez wiele miesięcy.

Propozycje zakładów mięsnych mogą się okazać mało atrakcyjne dla producentów świń w porównaniu do rozliczeń według cen tygodniowych.

Cena tuczników w Polsce utrzymuje się poniżej ceny niemieckiej i wynosi 8,4-8,6 zł za kg wbc. Tuczarnie bazujące na prosiętach z zakupu ponoszą obecnie starty.

– Różnica pomiędzy ceną zakupu prosięcia, sprzedażą tucznika w wadze żywej wynosi 200 zł. Na zysk nie ma więc szans. Już w niedługim okresie przewidywana jest poprawa sytuacji. Podobnie jak w innych krajach unijnych, rynek wieprzowiny powinien wykazywać większe ożywienie – podsumowuje Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA