Ceny tuczników. COVID-19 koryguje prognozy
Ceny tuczników w najbliższych tygodniach miały rosnąć. Miały, ale sytuacja związana z koronawirusem powoduje, że należy zmienić dotychczasowe optymistyczne prognozy cenowe.
- Pandemia koronawirusa ograniczyła popyt na wieprzowinę
- Unijny rynek zmaga się z problemami logistycznymi
- USA i Brazylia produkuje tanią wieprzowinę
- Mroźnie i chłodnie są wypełnione mięsem wieprzowym
- Ceny tuczników maleją
Hodowcy świń z Wielkopolski w dramatycznej sytuacji
Koronawirus uderzył w unijny rynek wieprzowiny
Podaż tuczników na rynku wspólnotowym z powodu pandemii koronawirusa maleje. Podobne tendencje obserwujemy w przypadku popytu na wieprzowinę.
"Zamknięte restauracje i punkty gastronomiczne w połączeniu z osłabioną siłą nabywczą ludności z powodu zwiększającego się bezrobocia lub zagrożenia utraty pracy znacznie osłabiły optymistyczne nastroje panujące jeszcze przed kilkoma tygodniami" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Mięso wieprzowe z UE trafia na rynek chiński, ale nawet jego zwiększone dostawy nie są w stanie zrekompensować spadku popytu na wewnętrznym wspólnotowym rynku unijnym.
Przetwórcy w UE zmagają się z problemami logistycznymi i pozrywanymi łańcuchami dostaw.
Europejskie mroźnie i chłodnie są wypełnione mięsem wieprzowym.
Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej?
Ponadto wieprzowina pochodząca z USA oraz Brazylii jest bardzo konkurencyjna cenowo w porównaniu do europejskiej.
Ceny tuczników w Europie maleją
Cena tuczników w krajach UE w związku z tą sytuacją maleje. Jak informuje KZP-PTCH POLPIG 29 kwietnia w notowaniach VEZG w Niemczech spadła ona 5 centów do wysokości 1,70 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,73 zł za kg.
Ceny tuczników spadły również w innych krajach UE. Jak podaje portal 3trzy3 w Niderlandach 1 maja za żywiec wieprzowy zakłady mięsne płaciły 1,19 euro za kg tj. około 5,41 zł/kg. Z kolei we Francji 4 maja cena za kg tuszy o zawartości 56% mięsa chudego kosztowała 1,42 euro/kg tj. ok. 6,46 euro/kg.
Tuczniki w Hiszpanii 30 kwietnia kosztowały o 3,2% mniej niż w poprzednich notowaniach. Ich cena wyniosła 1,34 euro za kg żywca tj. ok. 6,10 zł/kg. Stało się tak głównie wskutek braku corocznego wzrostu konsumpcji wieprzowiny przez turystów.
ASF w Polsce. Mamy krytyczną sytuację
USA prowadzi ekspansję na chiński rynek
USA znacząco zwiększyły dostawy wieprzowiny do Chin. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA , w tym roku dostarczyli oni na tamtejszy rynek 264 tys. ton. W tym samym czasie w ubiegłym roku było to 56 tys. ton.
Rekordowy wzrost eksportu nie pozwala jednak na zrekompensowanie nadwyżki produkcji żywca na rynku USA, która doprowadziła do bardzo niskich cen w skupie. Wynoszą one 0,75 dolarów za kg wbc tj. około 3,12 zł/kg.
"Stworzyło to silną konkurencję amerykańskiej wieprzowiny na rynkach światowych" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ