Ceny świń wzrosną? Są ku temu przesłanki
Tuczniki w najnowszych notowaniach "dużej giełdy" VEZG z 30 czerwca kosztują 1,48 euro za kg w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro wg NBP z 30 czerwca (4,5208) ich cena wynosi 6,69 zł za kg wbc.
- Jesteśmy po kolejnym tygodniu, w którym producenci żywca wieprzowego zmagają się z niską ceną świń, jednakże sygnały płynące z rynku dają nadzieję na poprawę sytuacji - komentuje Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.
W Niemczech mała giełda już dwukrotnie zakończyła się nie tylko bardzo dobrą sprzedażą, ale i symbolicznymi podwyżkami cen, które zazwyczaj są sygnałem dla VEZG.
Cena tuczników w Niemczech trzeci tydzień bez zmian
Ceny tuczników, póki co, pozostały tam niezmienione. Duże zakłady mięsne wciąż argumentują tę sytuację niższym handlem.
- Tak więc gdzie te zmiany dające nadzieję? Jak donoszą źródła statystyczne, w Chinach w ciągu tygodnia cena za żywiec podskoczyła o 2,5 zł! Ostatnio było głośno o tym, iż kraj ten, ze względu na niską cenę, miał uruchomić interwencyjny skup świń. W ciągu ostatnich 2-3 tygodni w Chinach na masową skalę ubijano tuczniki w chlewniach zagrożonych ASF. Proces ten najprawdopodobniej się już skończył i rynek chiński wysyła sygnał, że znów potrzebuje wieprzowiny - mówi Bartosz Czarniak.
Jego zdaniem sytuacja ta przełoży się na europejski rynek w ciągu 1-2 tygodni. Wyznacznikiem poprawy mają być sesje małej giełdy w Niemczech w piątek 2 lipca i we wtorek 6 lipca.
Podmioty skupujące bardzo aktywnie poszukują żywca i same dzwonią do rolników w celu zakupu zwierząt. Póki co nie przekłada się to na wyższe ceny, ale nie wykluczone że wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie.
- Jeżeli Hiszpania i Dania znów wrócą do normalnego handlu z Chinami, stawki szybko pójdą do góry, ponieważ europejski rynek nie będzie zalewany tuszami z tych państw. Pozostaje mieć nadzieję, że rynek zareaguje pozytywnie na podwyżki w Chinach i w produkcji trzody wróci opłacalność - mówi Czarniak.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ