Ceny świń wzrosną? Są ku temu przesłanki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-07-2021,8:30 Aktualizacja: 02-07-2021,13:28
A A A

Tuczniki w najnowszych notowaniach "dużej giełdy" VEZG z 30 czerwca kosztują 1,48 euro za kg w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro wg NBP z 30 czerwca (4,5208) ich cena wynosi 6,69 zł za kg wbc.

- Jesteśmy po kolejnym tygodniu, w którym producenci żywca wieprzowego zmagają się z niską ceną świń, jednakże sygnały płynące z rynku dają nadzieję na poprawę sytuacji - komentuje Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

W Niemczech mała giełda już dwukrotnie zakończyła się nie tylko bardzo dobrą sprzedażą, ale i symbolicznymi podwyżkami cen, które zazwyczaj są sygnałem dla VEZG.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, VEZG, notowania tuczników

Cena tuczników w Niemczech trzeci tydzień bez zmian

Cena tuczników w Niemczech w notowaniu VEZG z 30 czerwca utrzymała się na dotychczasowym poziomie. Została ona ustalona na poziomie 1,48 euro za kg wagi bitej ciepłej. "Dziś na VEZG spodziewamy się braku zmian, choć zobaczymy"...

Ceny tuczników, póki co, pozostały tam niezmienione. Duże zakłady mięsne wciąż argumentują tę sytuację niższym handlem.

- Tak więc gdzie te zmiany dające nadzieję? Jak donoszą źródła statystyczne, w Chinach w ciągu tygodnia cena za żywiec podskoczyła o 2,5 zł! Ostatnio było głośno o tym, iż kraj ten, ze względu na niską cenę, miał uruchomić interwencyjny skup świń. W ciągu ostatnich 2-3 tygodni w Chinach na masową skalę ubijano tuczniki w chlewniach zagrożonych ASF. Proces ten najprawdopodobniej się już skończył i rynek chiński wysyła sygnał, że znów potrzebuje wieprzowiny - mówi Bartosz Czarniak.

Jego zdaniem sytuacja ta przełoży się na europejski rynek w ciągu 1-2 tygodni. Wyznacznikiem poprawy mają być sesje małej giełdy w Niemczech w piątek 2 lipca i we wtorek 6 lipca.

Podmioty skupujące bardzo aktywnie poszukują żywca i same dzwonią do rolników w celu zakupu zwierząt. Póki co nie przekłada się to na wyższe ceny, ale nie wykluczone że wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie.

- Jeżeli Hiszpania i Dania znów wrócą do normalnego handlu z Chinami, stawki szybko pójdą do góry, ponieważ europejski rynek nie będzie zalewany tuszami z tych państw. Pozostaje mieć nadzieję, że rynek zareaguje pozytywnie na podwyżki w Chinach i w produkcji trzody wróci opłacalność - mówi Czarniak.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA