Ceny świń rosną w całej Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-06-2016,10:35 Aktualizacja: 01-06-2016,10:35
A A A

Tuczniki podrożały w Niemczech o 6 centów za kilogram. Nie jest tajemnicą, że tamtejszy rynek dyktuje warunki cenowe w całej Unii Europejskiej, stąd podwyżki odnotowano także w innych krajach. Wśród nich jest również Polska, gdzie w ostatnim tygodni ceny wzrosły o 20-25 groszy za kilogram.

Ceny skupu trzody chlewnej najbardziej wzrosły w Belgii. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej tamtejsze zakłady podniosły ją aż o 7 centów czyli około 30 groszy. 26 maja tuczniki kosztowały tam 1,020 Euro za kg żywca tj. ok. 4,5 zł/kg.

tuczniki, wieprzowina, produkcja świń, ceny skupu tuczników

Tuczniki są drogie a ich cena będzie rosła

Ceny tuczników w 21 tygodniu 2016 r. w transakcjach członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wyniosły 4,85 zł za kilogram żywca. Utrzymały tym samym dość wysoki poziom z poprzedniego tygodnia....

Magazyny wieprzowiny we Francji zostały opróżnione ze względu na wzmożony eksport tego mięsa do Chin. Stąd tamtejsze zakłady mięsne mimo trudnej sytuacji związanej ze strajkami wskutek braku paliwa podniosły cenę skupu o 3 centy. Francuscy hodowcy i producenci świń liczą na jeszcze większe podwyżki w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. 30 maja zakłady mięsne płaciły im 1,251 Euro/kg tuszy w wadze bitej ciepłej w klasie E tj. ok. 5,5 zł/kg.

Żywiec wieprzowy w Hiszpanii jest bardzo pożądanym towarem. Zdaniem KZP-PTCH świadczy o tym wciąż malejąca waga ubojowa tuczników co z kolei oznacza, że producenci sprzedają je przedwcześnie. Cena tuczników 26 maja wynosiła tam 1,143 Euro za kg tj. ok. 5 zł. Hiszpańskie ubojnie były wręcz zmuszone do poszukiwania surowca w Austrii.

Niemieckie ubojnie nadal poszukują surowca. Zdaniem analityków KZP-PTCH zapotrzebowanie na tuczniki będzie tam rosło co przełoży się na wyższe ceny skupu. To z kolei wpłynie na kolejne podwyżki zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Wspólnoty.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA