Ceny świń maleją, a rośnie liczna ognisk ASF
Ceny wieprzowiny w Niemczech znacznie spadły z powodu niskiego zapotrzebowania i dużej podaży. Zimna i deszczowa pogoda nie sprzyjała grillowaniu, co wpłynęło na mniejszy popyt na mięso.
Mamy 3 nowe ogniska ASF. Wszystkie w jednym województwie
Duża giełda VEZG obniżyła ceny skupu tuczników o 10 eurocentów do poziomu 2,10 euro za kg wbc.
– Niemieccy przetwórcy zmniejszyli produkcję i liczbę ubojów, aby dostosować się do spadającego popytu. Nawet Euro 2024 nie zwiększyły sprzedaży mięsa, a początek wakacji dodatkowo osłabił popyt – komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH POLPIG dodając:
– Niemcy sezonowo wyjeżdżają na wakacje na południe Europy. Wraz z turystami przenosi się tam konsumpcja wieprzowiny, co podniesie popyt na żywiec w Hiszpanii.
Cena tuczników będzie maleć?
Krajowe ceny skupu tuczników spadają zgodnie z trendem niemieckim.
Eksperci przewidują, że możliwe są dalsze spadki cen z powodu spodziewanego ograniczenia popytu.
– Wprowadzenie dodatkowych ceł w UE na chińskie samochody elektryczne może spowodować zapowiadane reperkusje chińskie w postaci ceł odwetowych na unijną wieprzowinę – mówi Aleksander Dargiewicz i dodaje:
GLW dla Agropolska.pl: ASF wciąż szerzy się wskutek ludzkich błędów
– Odczujemy to również w Polsce. Niższe marże unijnych eksporterów osłabią dodatkowo popyt i przełożą się na spadki ceny cen skupu w całej Wspólnocie.
Wysyp ognisk ASF
Hodowcy i producenci trzody chlewnej z niepokojem patrzą na wysyp ognisk ASF, szczególnie w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach.
Mamy dopiero początek lipca, a liczba ognisk ASF wzrosła już do 17. Wiele gospodarstw znalazło się w strefach czerwonych.
Obszary objęte ograniczeniami III podlegają dodatkowym wymaganiom w przemieszczaniu świń, a mięso może być wyłącznie kierowane na rynek krajowy.
– Stawki oferowane hodowcom są o kilkadziesiąt groszy niższe niż w pozostałych obszarach. Do tej pory rząd nie zdecydował się o rekompensowanie niższych cen skupu żywca wieprzowego pochodzącego ze stref czerwonych – alarmuje Dargiewicz.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ