GLW dla Agropolska.pl: ASF wciąż szerzy się wskutek ludzkich błędów
– Gdyby nie błędy ludzkie, dzisiaj nie mielibyśmy 12, a zaledwie cztery ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej – mówi Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii.
Liczba ognisk ASF u świń w 2024 roku do 4 lipca wynosi 12. Stwierdzono je w 5 województwach, warmińsko-mazurskim (5) wielkopolskim (4), lubelskim (1) zachodniopomorskim (1) i mazowieckim (1).
Liczba padłych z powodu ASF świń oraz zabitych i zutylizowanych sztuk bezpośrednio narażonych na zakażenie wirusem w 12 dotychczas udokumentowanych ogniskach wyniosła 2722.
– Gdyby nie błędy ludzkie, dzisiaj nie mielibyśmy 12, a zaledwie cztery ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej – mówi w rozmowie z naszym portalem Agropolska.pl Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii
Cena tuczników w Niemczech wyraźnie spadła
Szef Inspekcji Weterynaryjnej podkreśla, że wciąż jedynym możliwym środkiem zapobiegawczym przenoszeniu się wirusa ASF do gospodarstw, jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Przede wszystkim należy maksymalnie ograniczyć kontakt świń ze środowiskiem zewnętrznym, ponieważ wirus może być przenoszony na ubraniach, obuwiu, wyposażeniu, narzędziach ale też żywych zwierzętach i surowych produktach wieprzowych.
W czasie pracy niedopuszczalny jest kontakt obsługi stada z innymi zwierzętami oraz jej wychodzenie do środowiska poza fermą, gdzie może znajdować się wirus.
– Hodowcy i producenci trzody chlewnej cały czas obawiają się restrykcji związanych z pojawieniem się u nich ASF-u. Tymczasem należy bać się choroby, a nie przepisów, krajowych czy unijnych – mówi Jażdżewski dodając:
– My nie zapewnimy wszystkim gospodarstwom w Polsce codziennej kontroli. Zamykamy te, które długotrwale nie przestrzegają bioasekuracji i ułatwiają wniknięcie wirusa do chlewni. Jednak podkreślam raz jeszcze, najważniejsza jest świadomość rolników. Powinni oni być cały czas czujni, nawet w sytuacji, gdy w pobliskiej okolicy nie występuje ASF u świń czy dzików.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ