Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że po potwierdzeniu przypadku ASF w Niemczech ceny tuczników w Unii Europejskiej spadły. Tuczniki średnio potaniały o 1% do wartości 149,83 euro.
Żywiec wieprzowy w Unii Europejskiej utrzymywał stabilną cenę od sierpnia bieżącego roku. Jednak w drugim tygodniu września po potwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech ceny spadły.
Krajowe notowania tuczników w dniach 7-13 września podobnie jak w poprzednim tygodniu wynosiły 4,84 zł za kg. Cena ta była o 2% niższa niż przed miesiącem oraz o 18% niż przed rokiem.
Na rynku unijnym, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, po utrzymującej się od początku sierpnia br. stabilizacji cen żywca wieprzowego, w drugim tygodniu września nastąpił niewielki ich spadek.
Był to efekt wykrycia wirusa ASF w Niemczech. W drugim tygodniu sierpnia średnio w Unii Europejskiej dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 149,83 euro (około 672,70 zł) za 100 kg masy poubojowej schłodzonej.
Produkcja wieprzowiny w Państwie Środka mocno ucierpiała z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do końca roku tamtejsze władze planują otwarcie 6200 nowych ferm świń, dzięki którym import wieprzowiny zostanie ograniczony. Ponad 6...
Cena ta była niemal o 1% mniejsza niż w poprzednim notowaniu i przed miesiącem. Średnio w krajach unijnych żywiec ten był o 18% tańszy niż przed rokiem.
Największy tygodniowy spadek odnotowano w Niemczech. Tam obniżono cenę o 3%, do 147,90 euro za 100 kg (około 664,04 zł).
Z kolei największy wzrost o 2,5% odnotowano w Niderlandach gdzie cena osiągnęła poziom 133,76 euro za 100 kg (około 600,55 zł).
Na krajowym rynku cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 142,45 euro za 100 kg (około 639,57 zł).
Było to o 5% taniej niż średnio w Unii Europejskiej oraz o 4% taniej niż w Niemczech.
W drugim tygodniu września w Polsce cena sprzedaży półtusz wieprzowych w zakładach mięsnych wyniosła średnio 7,02 zł za kg.
Notowania te były o 4 gr za kg wyższe niż tydzień wcześniej oraz o 2% niższe niż przed miesiącem, a także o 18% niższe niż przed rokiem.
-
Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ