Cena tuczników stabilna. Producenci nie godzą się na obniżki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-07-2017,14:00 Aktualizacja: 29-07-2017,16:52
A A A

Producenci tuczników w Niemczech, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nie zaakceptowali propozycji ubojni. Te chciały bowiem obniżyć ceny skupu świń z uwagi na spadek konsumpcji wieprzowiny a więc także mniejszą liczbę ubojów oraz gorsze wyniki osiągane w handlu.

Zakłady mięsne w Niemczech w bieżącym tygodniu utrzymały więc cenę skupu na ubiegłotygodniowym poziomie czyli 1,70 euro za kilogram w wadze poubojowej ciepłej (wbc) tj. około 7,24 zł/kg.

asf, ognisko asf, trzoda chlewnia, wirus asf

ASF. Cztery nowe ogniska choroby u świń

Główny lekarz weterynarii poinformował w piątek 28 lipca o wystąpieniu czterech nowych ognisk ASF u świń. W tym roku mamy już 42 ogniska, a w sumie 65. Trzy z nich pojawiły się w woj. lubelskim, jedno w woj. podlaskim. Gospodarstwa, w...

Przetwórcy dominujący pod względem wielkości coraz wyraźniej narzekają jednak na niską podaż żywca. Ich zdaniem sytuacja poprawi się w sierpniu. Jednak te nastroje mogą wpłynąć na korektę ceny skupu w przyszłym tygodniu.

Tuczników do uboju jest także mniej w innych krajach Wspólnoty jak w Holandia, Belgia, Austria i Dania. Tam również ceny pozostały na takim samym bądź zbliżonym poziomie do ubiegłotygodniowego. Jedynie we Francji, jak informuje KZP-PTCH, tuczniki nieco potaniały.

Hiszpania, która jest obecnie europejskim liderem w wielkości produkcji tuczników płaci tyle samo co w ubiegłym tygodniu. Tamtejsi hodowcy otrzymują obecnie 1,43 euro za kilogram żywca tj. około 6,1 zł/kg.

Producenci w Hiszpanii jednak tuczą zwierzęta do niższej wagi sprzedażowej. Zdaniem analityków KZP-PTCH wynika to ze spadku eksportu wieprzowiny do Azji.

Tuczniki w Polsce mimo że w innych krajach nie tanieją w notowaniach członków KZP-PTCH są tańsze już drugi tydzień z rzędu. W aktualnym czyli 30 tygodniu 2017 r. cena tych zwierząt spadła o 9 groszy w porównaniu do ubiegłego i wyniosła 5,50 zł/kg w przeliczeniu na żywiec.

Analitycy związku są jednak dobrej myśli. Ich zdaniem cena powinna rosnąć, ponieważ w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów Wspólnoty zwiększa się liczba ubojów, a także rośnie kurs euro w stosunku do złotego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA