ASF. Cztery nowe ogniska choroby u świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-07-2017,8:55 Aktualizacja: 29-07-2017,9:00
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował w piątek 28 lipca o wystąpieniu czterech nowych ognisk ASF u świń. W tym roku mamy już 42 ogniska, a w sumie 65. Trzy z nich pojawiły się w woj. lubelskim, jedno w woj. podlaskim.

Gospodarstwa, w których stwierdzono cztery nowe ogniska ASF u świń utrzymywały w sumie 125 stuk trzody chlewnej.

Trzy ogniska stwierdzono 27 lipca, a czwarte 28 lipca na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

trzoda chlewna, świnie, prawo, przepisy, ASF, afrykański pomór świń

Lekarz weterynarii będzie mógł zakazać rolnikowi chowu świń

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu trzody chlewnej lub nakazać wybicie świń z powodu ASF - przewiduje nowela ustawy, która ma ułatwić zwalczanie tej choroby. Senat przyjął ją w czwartek...

Ognisko nr 62, a zarazem 39 w tym roku, stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 36 świń, położonym w gminie Włodawa w powiecie włodawskim w województwie lubelskim.

Ognisko nr 63, a zarazem 40 w tym roku, wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń, położonym w gminie Terespol w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

Ognisko nr 64, a zarazem 41 w tym roku, badania potwierdziły w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń położonym w gminie Goniądz w powiecie monieckim w województwie podlaskim.

Ognisko nr 65, a zarazem 42 w tym roku, wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 65 świń położonym w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim w województwie lubelskim.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały już wdrożone procedury związane z likwidacją choroby.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA