Będzie więcej pieniędzy na walkę z ASF? Apel z polskiej inicjatywy przyjęty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2019,8:45 Aktualizacja: 18-06-2019,8:52
A A A

Komisja zasobów naturalnych Komitetu Regionów z inicjatywy Sławomira Sosnowskiego, byłego marszałka województwa lubelskiego przyjęła informację na temat wirusa ASF. To apelem do UE m.in. o zwiększenie finansowania na walkę z chorobą.

Sosnowski przedstawił w Brukseli informacje na temat afrykańskiego pomoru świń i jego wpływu na europejski rynek wieprzowiny. Została przyjęta przez komisję Komitetu Regionów.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

Wirus ASF zbiera żniwo wśród dzików głównie w woj. mazowieckim

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych 53 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Przypadki ASF nr 2019/1212-2019/1265 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z...

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki.

Jak powiedział radny sejmiku województwa lubelskiego, jak dotychczas nie powstał w Komitecie Regionów żaden dokument dotyczący tego problemu.

- Mam nadzieję, że na jego bazie będą powstawały następne. Walka z ASF jest uciążliwa. Problem nie dotyczy tylko UE, ale również krajów spoza UE, z którymi graniczy UE - wskazał.

W opinii znajduje się propozycja wypracowania sposobów współpracy międzynarodowej w zwalczaniu choroby również w krajach spoza Wspólnoty, na Białorusi, Ukrainie czy w Rosji.

- W opinii proponuję też wyasygnowanie, jeszcze w ramach obecnej perspektyw finansowej UE, odpowiednich środków na walkę z ASF, przede wszystkim na badania - powiedział. Dodał, że nie podaje w niej konkretnych kwot, ale mówi o zwiększeniu środków.

ognisko asf, przypadek asf, wirus asf, trzoda chlewna

Ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim. Piąte w tym roku

Główny lekarz weterynarii poinformował 13 czerwca o wyznaczeniu piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Sprawdza się więc coroczny scenariusz, w myśl którego ogniska zaczynają się pojawiać w Polsce począwszy od...

Sosnowski wskazał, że w walce z chorobą należy położyć nacisk na badania nad ASF, bo jak dotychczas nie wyprodukowano skutecznej szczepionki przeciwko  wirusowi. - Trzeba nasilić te działania - tłumaczył.
 
Jak mówił, potrzebne jest też zwiększenie finansowania dla poszkodowanych gospodarstw. - W lubelskim mamy powiat, gdzie przez ASF zniknęło ponad 1,5 tys. gospodarstw - powiedział. Ten przykład, jego zdaniem, pokazuje skalę problemu.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych ze wszystkich 28 państw członkowskich. Każdy kraj wyznacza swoich członków, którzy są mianowani przez Radę UE na odnawialną 5-letnią kadencję.

Liczba członków z poszczególnych państw zależy od ludności danego kraju. Za pośrednictwem komitetu przedstawiciele władz lokalnych mają możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.

Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE, zapewniając uwzględnienie stanowiska i potrzeb władz lokalnych i regionalnych.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA