ASF. Znamy pierwsze decyzje niemieckich służb
Zakaz polowania i ograniczone zbiory kukurydzy na dotkniętym ASF obszarze. To główne środki zapobiegawcze wprowadzone przez władze Brandenburgii mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF w Niemczech.
Ursula Nonnemacher, Minister Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów Brandenburgii zapowiedziała pierwsze środki mające ograniczyć szerzenie się ASF.
Po konferencji prasowej Federalnej Minister Rolnictwa Julii Klöckner, Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów wydało oświadczenie. Uruchomiono państwowe centrum kryzysowe i lokalne zespoły kryzysowe w okręgach Odra-Szprewa i Szprewa-Nysa.
ASF u dzików w Niemczech oficjalnie potwierdzony!
Ursula Nonnemacher poinformowała, że w pierwszej kolejności należy ustalić w jakim stopniu choroba już się rozprzestrzeniła.
Miejsce, w którym znaleziono zakażonego dzika, zostało wstępnie zabezpieczone i zdezynfekowane.
Wyznaczono tymczasowo zagrożony obszar o promieniu co najmniej 15 kilometrów. Dotyczy to zarówno powiatów po niemieckiej stronie granicy, jak i Polski.
Na tym obszarze, jak podaje portal jagderleben.de, będzie obowiązywał m.in. ścisły zakaz polowania na wszystkie gatunki zwierzyny łownej, przegląd ferm trzody chlewnej, identyfikacja myśliwych, którzy są również hodowcami świń oraz zakaz przemieszczeń żywych zwierząt z tego obszaru poza jego granice.
Ponadto rolnicy, którzy znaleźli się w wyznaczonym 15 km obszarze, jak podaje portal rbb24.de, będą mieli ograniczoną możliwość zbiorów kukurydzy.
Bezpośrednio wokół miejsca, w którym znaleziono padłego dzika, ma zostać wyznaczony obszar zagrożony o promieniu 3 km. Zostanie on ogrodzony i objęty zakazem wjazdu.
Państwowe Laboratorium Berlin-Brandenburgia i Instytut im. Friedricha Löfflera (FLI) prowsadzą badania, które mogą wyjaśnić skąd pochodzi zakażony wirusem ASF dzik.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ