ASF zabija dziki, a ich populacja rośnie
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 51 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.
Inspekcja Weterynaryjna w dniach od 28 sierpnia do 3 września potwierdziła 51 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.
Populacja dzików w Polsce, zdaniem prezesa Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wciąż jest zbyt duża.
- Najnowsze przypadki ASF u dzików zostały potwierdzone w 6 województwach
- Liczba przypadków ASF u dzików w Polsce w 2020 roku wynosi obecnie 3130
- Populacja dzików w Polsce jest zbyt liczna
- Odstrzał dzików zdaniem PZŁ powinien być większy
- Służby powinny wyszukiwać truchła padłych dzików
ASF pochłonął już ponad 53 tysiące świń
Usuwanie truchła i odstrzał dzików
"W związku z dramatycznie szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zwraca się z prośbą do Kolegów Łowczych o zobowiązanie kół łowieckich do podjęcia działań mających na celu zintensyfikowanie odstrzału dzików" czytamy w piśmie wysłanym 31 sierpnia przez PZŁ.
Z kolei zdaniem naukowców z polskich i zagranicznych ośrodków, głównym narzędziem w walce z ASF-em powinno być systematyczne wyszukiwanie i usuwanie padłych dzików.
Dziki padają z powodu ASF głównie na Lubelszczyźnie, gdzie wybuchły do tej pory już 54 ogniska ASF.
- Taka sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby gospodarka łowiecka prowadzona była na właściwym poziomie. Myślę tu o odstrzale redukcyjnym dzików, a wcześniej właściwym szacowaniu populacji tych zwierząt - komentuje tę sytuację w rozmowie z nami prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIW-et PIB w Puławach.
ASF w gospodarstwie utrzymującym prawie 6,5 tys. świń
Przypadki w 6 województwach
Główny lekarz weterynarii w okresie od 28 sierpnia do 3 września potwierdził nowe przypadki ASF u dzików w 6 województwach Polski tj. lubelskim, lubuskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim.
W woj. lubelskim w tym czasie odnotowano 19 przypadków ASF, a w lubuskim 2 przypadki.
W woj. mazowieckim i podkarpackim w analizowanym czasie stwierdzono odpowiednio 3 oraz 2 przypadki ASF.
Na Podlasiu Inspekcja Weterynaryjna w analizowanym czasie potwierdziła 1 przypadek ASF, a na Warmii i Mazurach aż 24 przypadki.
Zestawienie najnowszych przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ