ASF w Saksonii. Wirus przekracza granice
Afrykański pomoru świń pojawił się w drugim kraju związkowym Niemiec. Badania odstrzelonej 27 października lochy z pasiakami potwierdziły obecność wirusa u jednego warchlaka.
Saksonia od południa graniczy z Brandenburgią, gdzie do tej pory wykryte zostały wszystkie przypadki afrykańskiego pomoru świń w Niemczech.
Samica dzika, która została odstrzelona w Saksonii podczas polowania, jak wskazuje niemieckie ministerstwo rolnictwa (BMEL), nie wykazywała żadnych objawów choroby. Zakażony okazał się jeden z pasiaków tj warchlaków.
- Wirus ASF u dzików został wykryty w Saksonii
- ASF w Niemczech występuje w Brandenburgii i Saksonii
- Liczba przypadków ASF w Niemczech wzrosła do 123
- ASF w Niemczech nie występuje u świń domowych
- Na granicy Saksonii z Polską powstaje ogrodzenie
Liczba przypadków ASF w Niemczech rośnie
Skąd pochodzą zakażone dziki w Saksonii?
Dziki zostały odstrzelone podczas polowania 27 października w pobliżu Łużyc Górnych na północy powiatu Görlitz blisko granicy z Polską.
Miejsce, w którym myśliwi odstrzelili dziki, jak donosi portal Pig Progress, w linii prostej znajduje się około 60 km na południe od dotychczas najbardziej wysuniętej strefy wzdłuż granicy z Polską.
Przypadek ASF w Saksonii doprowadzi do wyznaczenia nowej strefy występowania choroby.
Zakażone wirusem ASF dziki po polskiej stronie znalezione zostały w styczniu i marcu tego roku. Jeden z nich znajdował się nieco ponad 10 km od niemieckiej granicy. Jeśli dziki przedostały się z Polski, przekroczyły one graniczną rzekę Nysę.
Pig Progress donosi, że obecnie trwa budowa stałego ogrodzenia wzdłuż granicy Niemiec z Polską. Z kolei od początku roku istnieje elektryczna bariera odstraszająca dzikie zwierzęta o wysokości 75 cm.
Liczba przypadków ASF w Niemczech coraz bardziej dynamicznie rośnie i obecnie wynosi 123.
Niemieckie służby informują, że w Saksonii, podobnie jak w Brandenburgii, wirus występuje wyłącznie u dzików. Do tej pory nie potwierdzono ASF u świń domowych.
Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ