ASF w Polsce. Niemal 57 tys. zabitych świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-10-2020,13:50 Aktualizacja: 01-10-2020,13:56
A A A

Główny lekarz weterynarii podał szczegóły dotyczące trzech najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Znajdowało się w nich łącznie 105 świń.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła w Polsce do 1 października 98 ognisk afrykańskiego pomoru świń. W 97 udokumentowanych znajdowało się łącznie 56 927 świń.

Z informacji, których udzielił naszemu portalowi Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że do 17 września w ramach zwalczania ASF w ogniskach choroby oraz gospodarstwach kontaktowych zabito łącznie 57 138 świń.

  • W 3 najnowszych ogniskach ASF znajdowało się 105 świń
  • W Polsce do 1 października potwierdzono 98 ognisk ASF
  • Najwięcej ognisk potwierdzono na Lubelszczyźnie
  • W 97 ogniskach ASF służby zabiły 56 927 świń
  • Do 17 września w ogniskach i gospodarstwach kontaktowych zabito 57 138 świń

ASF, przypadki choroby w Niemczech, ceny wieprzowiny, tuczniki, żywiec wieprzowy,

ASF w Niemczech wywoła duże różnice cen wieprzowiny w Europie?

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) może spowodować, że ceny wieprzowiny w Europie będą bardzo zróżnicowana. Niskie stawki będą obowiązywać w krajach z ASF, a wysokie w tych wolnych od choroby.    Potwierdzenie pierwszego...

Pierwsze wyniki były ujemne

95. ognisko ASF wyznaczono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 26 września w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie.

Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Anielówka w gminie Michów w powiecie lubartowskim w woj. lubelskim. Znajduje się ono na obszarze zagrożonym stosownie do rozporządzenia Wojewody Lubelskiego wydanego w związku z poprzednimi ogniskami ASF stwierdzonymi w powiecie lubartowskim.

Próbki do badań laboratoryjnych, w których uzyskano dodatnie wyniki badań, zostały pobrane 24 września w związku z padnięciem 1 lochy. Poprzednie były pobierane w tym gospodarstwie 14 września w związku z planowanym uchyleniem tego rozporządzenia. Wówczas uzyskano ujemne wyniki badań.

96. ognisko ASF wyznaczono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 26 września w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń.

Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Jeziorzany w gminie Jeziorzany w powiecie lubartowskim w woj. lubelskim.

warchlaki, cena w Danii, trzoda chlewna, Niemcy, spadek cen warchlaków,

Po silnym spadku cen warchlaków nastąpiła stabilizacja

Ceny warchlaków na początku września zarówno w Danii jak i w Niemczech spadły. Jednak w kolejnych notowaniach ustabilizowały się.    Warchlaki w Danii w drugim tygodniu września odnotowały duże spadki cen. Za zwierzęta o...

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w związku z działaniami w zakresie wybijania świń w gospodarstwach kontaktowych wdrożonymi niezwłocznie po wyznaczeniu ogniska nr 93.

Ognisko w gospodarstwie kontaktowym

97. ognisko ASF wyznaczono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 27 września w gospodarstwie, w którym utrzymywano 74 świnie.

Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Janków Pierwszy w gminie Blizanów w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Jest to gospodarstwo kontaktowe do ogniska nr 88 stwierdzonego w powiecie kaliskim w tej samej gminie.

Wzmożonym nadzorem zostały objęte wszystkie gospodarstwa uznane za kontaktowe i dotychczas dodatnie wyniki badań laboratoryjnych uzyskano tylko w tym jednym.

Na mapę ASF naniesione zostało również 98. ognisko ASF w 2020 roku. Wybuchło ono niedaleko miejscowości Wola Buchowska w woj. podkarpackim.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 60 ognisk ASF w woj. lubelskim, 14 ognisk na Podkarpaciu, 8 ognisk w woj. warmińsko-mazurskim, 6 ognisk w woj. wielkopolskim, 4 ogniska w woj. lubuskim i w woj. mazowieckim oraz 2 ogniska w woj. dolnośląskim.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA