ASF w odwrocie? Ministerstwo rolnictwa ogłasza sukces
Ministerstwo rolnictwa chwali się, że afrykański pomór świń w Polsce jest w odwrocie. Hodowcy i producenci trzody chlewnej mają inne zdanie na ten temat.
"ASF w odwrocie ‼️ Dzięki skutecznym działaniom #MRiRW oraz @WetGIW systematycznie spada liczba ognisk #ASF u świń. W tym roku odnotowano #spadek o 60% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku." - to treść tweeta zamieszczonego na profilu ministerstwa rolnictwa.
Producenci świń protestują przeciwko niskim cenom
Hodowcy i producenci trzody chlewnej nie pozostawili go bez komentarza.
"To teraz podajcie liczbę potwierdzonych przypadków ASF u dzików oraz porównajcie je z ubiegłymi latami. Interesujące jest ile było gospodarstw w 2015 roku utrzymujących trzodę chlewna, a ile jest dziś. Czemu boicie się podać te dane?. W całym 2019 zutylizowano 35tyś sztuk. W 2020 za pół roku 33 tyś"
To niektóre z odpowiedzi hodowców na informację o tym, że ASF jest w Polsce w odwrocie. Trudno nie zgodzić się z tymi danymi.
Przypadki ASF w tym roku rosną z tygodnia na tydzień. Już teraz w Polsce ich liczba wynosi 2811. Dla porównania w całym ubiegłym roku było to 2477.
Liczba ognisk do tej pory rzeczywiście jest mniejsza, ale jak zauważają hodowcy, ich skala zdecydowanie przewyższa ubiegłoroczną.
Tylko dwa pierwsze ogniska ASF, które wybuchły w 2020 r. w Polsce, pochłonęły niemal 34 tys. świń. To tylko o tysiąc mniej niż w całym ubiegłym roku, podczas którego wirus dostał się do 48 gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.
ASF w odwrocie‼️ Dzięki skutecznym działaniom #MRiRW oraz @WetGIW systematycznie spada liczba ognisk #ASF u świń. W tym roku odnotowano #spadek o 60% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. pic.twitter.com/DOaV9Rgx6D
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) July 10, 2020