ASF w Belgii. U martwych dzików wykryto wirusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-09-2018,10:40 Aktualizacja: 14-09-2018,11:08
A A A
Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA) potwierdziła wczoraj (13 września) informację o wystąpieniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń na terenie tego kraju. Wiadomo, że wirus został wykryty u dwóch padłych dzików.
 
ASF przekroczył kolejne granice i zaatakował tym razem w Belgii. Pojawienie się choroby w Europie Zachodniej było najgorszym scenariuszem dla wielu przetwórców wieprzowiny z powodu możliwości wprowadzenia zakazu eksportu do wielu krajów trzecich. 
 
klasyczny pomór świń, CSF, trzoda chlewna, Japonia

Klasyczny pomór świń w Japonii potwierdzony

Japonia poinformowała o wybuchu klasycznego pomoru świń. Choroba zaatakowała gospodarstwo położone w centrum kraju, w którym utrzymywano 610 zwierząt.   Klasyczny pomór świń CSF (Classical wine fever) jest to zakaźna i zaraźliwa...
 
Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności poinformowała, że w prowincji Luksemburg w gminie Etalle w pobliżu granicy z Francją i Luksemburgiem znaleziono dwa padłe dziki. 
 
Służby zabezpieczyły zwłoki oraz pobrały próbki do badania laboratoryjnego, które potwierdziły obecność wirusa ASF. 
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, Francja natychmiast wydała ostrzeżenia dla regionalnych służb, aby podjąć działania, które zapobiegną przedostaniu się choroby przez granicę.
 
Z kolei władze belgijskie zapewniły, że wprowadzają procedury zapobiegające przedostaniu się wirusa ASF do stad trzody chlewnej. Poinformowały również, ze choroba atakuje tylko dziki oraz świnie i nie jest niebezpieczna dla ludzi. 
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA