ASF utrudnia dystrybucję nasienia knurów. Branża apeluje do ministra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-08-2021,10:20 Aktualizacja: 18-08-2021,10:09
A A A

Zjednoczona branża krajowych producentów materiału biologicznego apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne opracowanie kompleksowego programu działań dla ochrony krajowego materiału biologicznego.

Producenci materiału biologicznego apelują do ministra rolnictwa o podjęcie działań legislacyjnych w związku ze zdecydowanym pogarszaniem się sytuacji w zakresie występowania na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń.

Firmy chcą umożliwienia nadania centrom pozyskiwania nasienia knurów statusu zakładu odizolowanego oraz opracowanie rozwiązań prawnych umożliwiających funkcjonowanie i sprzedaż nasienia wyprodukowanego w centrach zlokalizowanych w strefach objętych ograniczeniami zarówno II jak i III.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF w powiecie mieleckim. Ognisko za ogniskiem

Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 2021/52 zostało potwierdzone na Podkarpaciu. To 18 ognisko w tym województwie i jednocześnie 17 w powiecie mieleckim. Ognisko afrykańskiego pomoru świń numer 2021/52 jest wtórne. Ognisko ASF nr...

"Dynamiczny rozwój sytuacji związanej z agresją wirusa ASF i ustanawianiem na terytorium Polski coraz to nowych obszarów objętych ograniczeniami I, II i III, wobec braku jasnych rozwiązań prawa krajowego umożliwiających działanie producentom materiału biologicznego zlokalizowanym w strefach różowej i czerwonej, może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do załamania rynku produkcji świń w Polsce i zamknięcia wysokospecjalistycznych firm zajmujących się pozyskiwaniem nasienia knurów jak również całego łańcucha trzody chlewnej" czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Jednym z głównych zadań centrów pozyskiwania nasienia knurów jest realizacja założeń polskich programów hodowlanych, które określają zasady prac dotyczących doskonalenia genetycznego knurów w stadach hodowlanych. Dotyczą one ras wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, puławska, duroc, pietrain i hampshire.

W obliczu gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce większość zakładów zajmujących się pozyskiwaniem nasienia knurów może się znaleźć w strefie objętej ograniczeniami III, co na gruncie obowiązujących przepisów prawnych uniemożliwi im działanie.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczniki są poszukiwane i w cenie. Jak długo?

Ceny tuczników w Niemczech utrzymują się na niezmienionym poziomie. W Polsce zakłady poszukują żywca i w strefach wolnych od ASF płacą za niego stawki wyższe, niż u naszych zachodnich sąsiadów. Nie wiadomo jednak, jak długo utrzyma...

"W roku 2020 wprowadziliśmy do obrotu 2 636 100 porcji nasienia knurów (RRW), z tego ponad połowa pochodziła od polskich ras. W roku 2021 z uwagi na ASF obserwujemy tendencję spadkową sprzedaży, która bez podjęcia konkretnych działań będzie się tylko pogłębiać" podkreślają firmy.

Uniemożliwienie centrom pozyskiwania nasienia knurów sprzedaży materiału biologicznego spowoduje liczne problemy dla całej branży trzody chlewnej, które dotkną zarówno fermy jak i rodzinne gospodarstwa rolne.

Producenci materiału biologicznego deklarują ciągłe podnoszenie zabezpieczeń bioasekuracyjnych w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania zakładów jako stref wolnych od ASF oraz gotowość ekspertów posiadających praktyczną, specjalistyczną wiedzę z zakresu funkcjonowania centrów pozyskiwania nasienia knurów i rynku trzody chlewnej do pomocy w opracowaniu nowych rozwiązań.

"Nieuwzględnienie ww. postulatów, w przypadku objęcia podmiotów produkujących nasienie knurów strefami II i III, może doprowadzić do załamania rozrodu w gospodarstwach współpracujących z centrami, a w konsekwencji do zaprzestania produkcji świń w cyklu zamkniętym i pogłębienia kryzysu w branży" podsumowują sygnatariusze listu otwartego.

Pismo do ministra rolnictwa przygotowały następujący polscy producenci materiału biologicznego:

  • Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. z siedzibą w Krasnem
  • Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach Sp. z o.o.
  • Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. z siedzibą w Łowiczu
  • Insefarm Sp. z o.o. z siedzibą w Śmiłowie
  • P.P.H.U. MAXYGEN Export – Import Sylwia Dudek z siedzibą w Andrzejowie
  • Choice Genetics Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie
  • Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy
  • Stacja Unasieniania Loch Wet-Rol Stanisław Pędziwiatr z siedzibą w Górce Stogniowskie

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA