ASF u świń. Wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony
Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 1 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie trzody chlewnej.
Ognisko ASF 2024/1 zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4 czerwca 2024 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń.
ASF. Czy Polska otrzyma większy budżet na zwalczanie choroby?
Wirus ASF został stwierdzony w gospodarstwie położonym w miejscowości Zadębce w gminie Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim.
Gospodarstwo, w którym potwierdzono chorobę, znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
5 czerwca br. zostało opublikowane rozporządzenie nr 9 Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem wojewody zostały wyznaczone obszary objęty ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska, tj.:
- w promieniu 3 km obszar zapowietrzony obejmujący część powiatu hrubieszowskiego;
- w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący części powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ