ASF: sanitarny odstrzał dzików zrealizowany w 64 procentach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2016,8:25 Aktualizacja: 19-09-2016,8:47
A A A

Sanitarny odstrzał dzików został zintensyfikowany, zrealizowano go w 64 proc. - wynika z komunikatu resortu rolnictwa po posiedzeniu międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF.

"Włodzimierz Skorupski, główny lekarz weterynarii omówił aktualną sytuację epizootyczną (związaną z występowaniem zarazy u zwierząt - PAP) w zakresie ASF. Ostatnie ognisko było stwierdzone 9 września w gospodarstwie utrzymującym 63 świnie w powiecie łosickim. Było to 20. ognisko od stwierdzania pierwszego przypadku ASF u świń w Polsce" - napisano w komunikacie.

afrykański pomór świń, asf, specustawa, lubelszczyzna, Przemysław Czarnek

Lubelszczyzna nie boi się ASF. Ruszył skup świń

- Nie ma obaw, że ASF pogrąży polską wieś i hodowców trzody chlewnej, także na Lubelszczyźnie - zapewnia Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. - Już działa ustawa, która prowadzi do skupu świń i tuczników, które...

W czasie posiedzenia członkowie zespołu przedstawili informacje o realizacji działań zmierzających do ograniczenia szerzenia się ASF, podejmowane przez poszczególne resorty.

"Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła działania legislacyjne w tym zakresie, które prowadzone są w resorcie rolnictwa. Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska poinformował o zintensyfikowaniu odstrzału sanitarnego dzików. Został on obecnie zrealizowany w 64 proc." - czytamy w dokumencie.  

Celem tego odstrzału jest zmniejszenie gęstości populacji dzika w pasie 50 km od wschodniej granicy Polski, do poziomu 0,5 osobnika na km2. Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego wynosi 7468 sztuk w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

"Służby nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także pozostające pod nadzorem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Zdrowia przeprowadziły od 13 sierpnia, na terenach objętych ograniczeniami i w strefach ochronnych ponad 2000 kontroli targowisk, środków transportu i zakładów gastronomicznych pod kątem przestrzegania stosownych przepisów" - wyjaśniono.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii poinformował, że 13 września podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Zdrowia Zwierząt, Bezpieczeństwa Żywności i Pasz w Brukseli, przegłosowano zmianę, która polega na wyłączeniu jednej z gmin w województwie podlaskim z obszaru objętego ograniczeniami i przeniesieniu jej do obszaru ochronnego. Spowoduje to złagodzenie wymogów przemieszczania świń z tej gminy. Decyzja ta wejdzie w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA