ASF rozprzestrzenia się do kolejnych krajów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2019,10:55 Aktualizacja: 13-06-2019,11:02
A A A

Państwowa prasa Korei Północnej potwierdziła wykrycie w kraju ogniska ASF, o którym władze poinformowały w maju organizację międzynarodową. Wprowadzono prewencyjne środki kryzysowe.

Zagraniczni komentatorzy oceniają, że wystąpienie choroby może dodatkowo pogłębić kryzys żywnościowy w tym zubożałym komunistycznym kraju. Według ekspertów ONZ ok. 40 proc. mieszkańców pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

ASF u dzików. Potwierdzono 35 nowych przypadków

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (11 czerwca) o nowych 34 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Przypadki ASF nr 2019/1177-2019/1211 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

"Aktywnie podejmowane są w całym kraju kryzysowe wysiłki prewencyjne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń, bardzo zaraźliwego wirusa" - napisał "Rodong Sinmun", organ prasowy rządzącej Partii Pracy Korei.

W artykule zacytowano przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una, który ocenił, że prewencja to klucz do produkcji w branży hodowli zwierząt.

"Zwiększanie produkcji żywca idzie ramię w ramię z zapewnieniem zwierzętom ochrony przed różnymi chorobami (…). Gdy tak zaraźliwa choroba jak afrykański pomór świń się rozprzestrzeni, (…) paść mogą całe stada zwierząt hodowlanych" - ocenił Kim.

O wykryciu przypadków ASF władze w Pjongjangu poinformowały w maju Międzynarodową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) – przekazał wówczas resort rolnictwa Korei Płd. Doniesienia "Rodong Sinmun" są pierwszym oficjalnym potwierdzeniem tej informacji w północnokoreańskiej prasie.

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, wirus asf, prrs, lekarze weterynarii

ASF dominował podczas tegorocznej konferencji w Puławach

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele świata nauki wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się 6-7 czerwca 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach....

Ognisko wykryto na fermie w prowincji Czagang w pobliżu granicy z Chinami, które zmagają się z ASF od zeszłego lata. Od tamtej pory choroba zaatakowała również w Wietnamie, zmuszając tamtejsze władze do uboju co najmniej 1,7 mln zwierząt.

Eksperci z OIE ostrzegali przed ryzykiem rozprzestrzeniania się ASF do innych krajów Azji. Władze Korei Płd. ogłosiły, że już od jakiegoś czasu monitorują fermy przy granicy z Koreą Płn., by ograniczyć możliwość przeniesienia choroby.

Według szacunków południowokoreańskich Korea Płn. posiadała w 2017 roku 2,6 mln sztuk trzody chlewnej. Korea Płd. w pierwszym kwartale br. miała ich ok. 12 mln - wynika z danych oficjalnych.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA