ASF. Pilotażowy program w Lubuskiem to dobry kierunek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-04-2023,14:40 Aktualizacja: 29-04-2023,14:42
A A A

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń w województwie lubuskim jest o krok przed krajowymi działaniami. Od ubiegłego roku wprowadzane są tam niektóre elementy pilotażowego programu, który jest uzupełnienie resortowego programu.

- Uzgodniliśmy z resortem pewne konkretne ustalenia i czekamy na ich potwierdzenie - mówi w rozmowie z naszym portalem Zygmunt Jodko, prezes Lubuskiego Związku Rolników oraz członek zespołu powołanego przez wojewodę lubuskiego do spraw zwalczania ASF.

Do tej pory na obszarze tego województwa w listopadzie i grudniu 2022 r. policzono dziki metodą fotopułapek. Kolejnym elementem programu jest szukanie trucheł dzików za pomocą szkolonych psów.

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, asf na Dolnym Śląsku,trzoda chlewna, GIW, GLW

1. ognisko ASF u świń. Stado liczyło 16 sztuk

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą występowanie wirusa ASF w Polsce 1. ognisko tej choroby u świń domowych stwierdzone w naszym kraju w 2023 roku. Ognisko ASF nr 2023/1 (ognisko pierwotne) wyznaczono 12 kwietnia...

- Mamy dwie grupy liczące łącznie ponad 30 wyszkolonych i certyfikowanych w Niemczech psów, które szukają w lasach trucheł tj. głównie kości padłych dzików leżących w trudno dostępnych miejscach, np. na bagnach. Ich skuteczność jest bardzo wysoka - mówi Zbigniew Jodko.

O psach szkolonych w poszukiwaniu padłych dzików pisaliśmy TUTAJ

W ramach programu organizowany będzie również wyjazd myśliwych na Łotwę, gdzie funkcjonują ciekawe rozwiązania dotyczące badania i sprzedaży półtusz zdrowych dzików.

- Program pomaga nam w wydatnej współpracy między weterynarią, Lasami Państwowymi, myśliwymi i rolnikami. Uważam, że niektóre czynności realizowane u nas mogą być z powodzeniem wdrażane na teren całego kraju i prawdopodobnie tak się stanie - mówi Zygmunt Jodko i dodaje:

- Moim zdaniem najważniejszym elementem nie jest uzyskanie na ten cel środków, bo to udaje nam się robić, ale zmiana mentalności ludzkiej. Musimy uświadamiać i pokazywać społeczeństwu, że można skutecznie walczyć z ASF-em.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA