ASF. Pięć padłych dzików i pięć nowych przypadków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2017,14:00 Aktualizacja: 31-03-2017,12:36
A A A

Padłe dziki były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Potwierdziły to badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF . W sumie w naszym kraju mamy już 248 przypadków choroby u tych zwierząt.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych pięciu przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce. Dwa z nich odnotowano w woj. lubelskim, a trzy w woj. podlaskim.

cena tuczników, wieprzowina, trzoda chlewna

Cena tuczników nadal rośnie

Żywiec wieprzowy w Niemczech w notowaniach z 29 marca bieżącego roku osiągnął poziom 1,68 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. To o siedem centów więcej niż przed tygodniem – informuje Krajowy Związek Pracodawców...

Przypadek nr 244 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Wólka Dobryńska leżącej w gminie Zalesie w województwie lubelskim w odległości ok. 11 km od granicy polsko - białoruskiej.

Trzy kolejne przypadki czyli 245 i 246 i 247 stanowią zwłoki trzech dzików znalezione w gminie Mielnik w woj. podlaskim. Pierwszy z nich został zidentyfikowane w miejscowości Grabowiec ok. 11 km od granicy polsko - białoruskiej, a dwa kolejne w miejscowości Sutno (ok. 5 i 4 km od granicy).

Przypadek nr 248 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kajetanka leżącej w gminie Janów Podlaski w województwie lubelskim w odległości ok. 5 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od wszystkich padłych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA