ASF od miesięcy oszczędza gospodarstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2020,10:40 Aktualizacja: 24-02-2020,10:46
A A A

- Od października nie ma żadnego ogniska ASF u świń w polskich gospodarstwach - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że jest natomiast coraz więcej chorych dzików.

Polityk pytany na antenie Polskiego Radia 24 o to, czy zagrożenie chorobą ASF w Polsce jest tak duże, że do walki z nią trzeba było zatrudnić wojsko, policję i straż graniczną, odpowiedział, że jest duże i to potwierdzają wszyscy w Europie.

ognisko asf, przypadek asf, dziki, populacja dzików, świnie domowe, trzoda chlewna, weterynaria, wirus asf

ASF w 2019 roku dalej rozprzestrzeniał się w Europie

Afrykański pomór świń rozprzestrzeniał się w europejskich krajach w 2019 roku. Choroba pojawiła się także w dwóch kolejnych państwach tj. w Serbii i na Słowacji. Przypadki i ogniska ASF w Europie w 2019 r., jak podaje portal 3trzy3 na...

- Choroba zaczyna szaleć i w Europie i na świecie, np. w Azji. Wybija się setki milionów świń - mówił. Podkreślił, że jednym ze sposobów zwalczania ASF jest bioasekuracja, czyli uszczelnienie gospodarstwa.

- Ta bioasekuracja jest coraz lepsza - podkreślił. Zaznaczył, że od października nie ma żadnego przypadku tej choroby w polskich gospodarstwach. - Ale niestety jest coraz więcej chorych, zdechłych dzików - przekonywał.

Według niego polska wieś czekała "jak kania dżdżu" na specustawę dotyczącą zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

- Ta ustawa mówi: zredukujemy dziki. Absolutnie nie ma żadnej obawy, że one znikną z Polski - mówił. Wskazał, że tempo przyrostu dzików, wynoszące 250-300 proc. jest tak duże, że jeżeli ograniczymy ich populację do ilości zalecanej przez Komisję Europejską, "to one się piorunem odbudują".

Ardanowski podkreślił, że tam, gdzie myśliwi nie chcą polować, będą nakazywane odstrzały sanitarne, łącznie z likwidowaniem koła łowieckiego.

walka z asf w polsce, powiat opoczyński, opolszczyzna, zamykanie przejść dla zwierząt

Żołnierze, strażacy, a nawet drogowcy walczą z ASF

Żołnierze wojsk terytorialnych razem ze strażakami czy myśliwymi poszukują w lasach i na polach padłych dzików. To ważny element walki z rozprzestrzenianiem się ASF, w którą zaangażowano także drogowców. Pracownicy Generalnej...

- Ale tam również wchodzą do akcji myśliwi, którzy są żołnierzami, policjantami, funkcjonariuszami straży granicznej lub państwowej straży pożarnej. Będą dokonywać odstrzałów - mówił.

Zaznaczył, że przepisy jednocześnie chronią polowania. - Polska jest krajem demokratycznym i nikt nie ma prawa łamać legalnego polowania, przeszkadzając przy polowaniach - zaznaczył.

Chodzi o ustawę z 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która wprowadza regulacje prawne służące zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz związanej z rozszerzaniem się obszaru występowania ASF konieczności redukcji populacji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w dziewięciu innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenie bioasekuracji.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA