ASF. Nowe ograniczenia nałożone przez Komisję Europejską
Komisja Europejska wprowadziła na terenie Polski kolejne obostrzenia związane z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Zmienił się status trzech gmin, jednej w powiecie bartoszyckim oraz dwóch w powiecie ełckim w województwie warmińsko-mazurskim.
W związku z wykryciem wirusa u padłych dzików gmina Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim została uznana za obszar chroniony. Gminy Kalinowo i Prostki w powiecie ełckim zostały uznane za obszar z ograniczeniami.
Komisja Europejska nałożyła te ograniczenia w związku z wykryciem pod koniec listopada wirusa afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików w gminie Kalinowo.
Pomór zbiera wielkie żniwo wśród dzików. Wirus zabił 66 zwierząt
Padłe i ubite dziki w gminie Górowo Iławeckie w związku z wprowadzeniem na jej terenie obszaru zagrożonego, będą badane pod kątem występowania wirusa ASF. Również gospodarstwa trzodowe, jak informuje TVP 1, będą co najmniej raz w roku kontrolowane przez służby weterynaryjne.
Sytuacja zmienia się również na terenie gmin, na których KE wprowadziła ograniczenia czyli Kalinowo i Prostki.
- Cała trzoda chlewna, która będzie podlegała obrotowi czyli wyjściu z gospodarstwa, będzie musiała być poddana badaniom w kierunku ASF-u - mówił dla TVP 1 Ludwik Bartoszewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.
- Jest to problem bardzo poważny bo afrykański pomór świń jest chorobą bardzo zaraźliwą. I straty przede wszystkim ekonomiczne będą ogromne - mówił dla TVP 1 Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo.
Szyszko wspiera walkę z ASF. Daje pieniądze na chłodnie na tusze dzików
Hodowcy trzody chlewnej muszą również przestrzegać zasad bioasekuracji. W gminie Kalinowo i Prostki będą prowadzone kontrole, które mają to zweryfikować. Na tym terenie trwa również odstrzał dzików.
- Mamy rozporządzenie wojewody do odstrzelenia w odstrzale sanitarnym 255 dzików. W tej chwili mamy zrealizowane już około 240 sztuk w tym wszystkie wyniki są ujemne - mówił dla TVP 1 Henryk Kołyszko, powiatowy lekarz weterynarii w Ełku.
Ograniczenia nałożone przez KE wynikają również z sytuacji, jaka panuje w sąsiadujących z Warmią i Mazurami województwach oraz na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.
- Jeżeli chodzi o sytuacje wokół naszego województwa to ona nie jest pomyślna. W samym Obwodzie Kaliningradzkim jest odnotowanych 17 przypadków - mówił dla TVP 1 Ludwik Bartoszewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.
Ceny tuczników przed świętami raczej nie wzrosną?
W powiecie ełckim działa 60 gospodarstw trzodowych, w których utrzymywanych jest około 3,5 tys. sztuk świń.
Hodowcy trzody chlewnej z gmin Kalinowo i Prostki mogą skorzystać z nieoprocentowanej pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych. Jak informuje TVP 1 rolnik może pożyczyć od 50 tysięcy do miliona złotych.
Pożyczkę można zaciągnąć maksymalnie na 10 lat. Wnioski przyjmują powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodatkowo ministerstwo środowiska przeznaczyło 5 milionów złotych na wsparcie kół łowieckich, które kontrolują populację dzików.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń