ASF. Nowa specustawa ma umożliwić ekspresowy odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-11-2017,17:45 Aktualizacja: 30-11-2017,18:18
A A A

Kolejna specustawa w sprawie ASF została właśnie przygotowana. Jak informuje TVP 1 ma ona umożliwić natychmiastowy odstrzał dzików w całym kraju.

Dziki mają podlegać odstrzałowi już nie tylko w lasach czy na polach, ale także na terenie parków narodowych. Ułatwienia mają także dotyczyć budowy zapór wzdłuż dróg.

Specustawa, jak informuje TVP 1, powstała w trybie ekspresowym. Stało się tak głównie wskutek szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa ASF w lasach oraz tego, że przekroczył on linię Wisły.

Ustawa, według ministerstwa rolnictwa, daje większe możliwości odstrzału dzików. Według resortu polowania mają być na tyle częste, żeby maksymalnie mogły one zredukować pogłowie tych zwierząt. I to nie tylko na wschodzie kraju, ale w całej Polsce.

afrykański pomór świń, dziki, przypadki ASF, ogniska ASF

ASF. Wirus zabił dziki w kolejnych powiatach w pobliżu Warszawy

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wynikach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF u martwych dzików. Zostały one znalezione w pobliżu Warszawy. Wirus ASF u dzików został potwierdzony wynikami...

- Rolnicy cały czas postulują właśnie o to, żeby było jak najmniej dzików. Obawiają się tego podstawowego wektora jeśli chodzi o ASF, ale również o szkody łowieckie. W związku z tym w ministerstwie przygotowaliśmy kolejny projekt specustawy wspólnie z ministerstwem środowiska, który pozwoli nam na mocną redukcję populacji dzików - mówił dla TVP 1 Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Specustawa, jak informuje TVP 1, jeszcze dzisiaj miała trafić do komitetu stałego rady ministrów, a na początku przyszłego tygodnia ma się nią zająć rząd. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już w pierwszej połowie grudnia.  

Dziki są głównym wektorem szerzenia się wirusa, ale dużo można również zarzucić człowiekowi. Ostatnie przypadki tej choroby u dzików były prawdopodobnie spowodowane wyrzuceniem kanapki z wędliną, w której znajdował się wirus.

Żywność zakażona wirusem ASF pochodzi głównie za wschodniej granicy, gdzie z powodów ekonomicznych nikt nie walczy z chorobą. Służby graniczne, jak informuje TVP 1, każdego dnia konfiskują kilogramy żywności.

- To bardzo duże zagrożenie i może to być powód przenoszenia zarazka na bardzo duże odległości - mówił dla TVP 1 Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA