ASF na największej fermie w Rumunii. 140 tys. świń do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-08-2018,15:50 Aktualizacja: 28-08-2018,16:17
A A A

Afrykański pomór świń dostał się do największej fermy trzody chlewnej w Rumunii. Jak poinformował portal The Pig Site, 28 sierpnia wirus został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym 140 tysięcy świń.

Ferma trzody chlewnej w Rumunii, która pod względem wielkości tych dotkniętych wirusem ASF jest drugą w Europie, składa się z trzech sąsiadujących gospodarstw w południowym hrabstwie Braila.

"Instytut Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Bukareszcie potwierdził istnienie wirusa afrykańskiego pomoru świń w TEBU Consult, drugiej co do wielkości farmie w Europie" powiedział dla portalu The Pig Site Gicu Dragan z Instytutu Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Bukareszcie.

ASF, ogniska, przypadki, trzoda chlewna

ASF - choroba dziesiątkuje kolejne świnie i dziki

Główny lekarz weterynarii poinformował 22 sierpnia o wystąpieniu 204. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dziś potwierdził wystąpienie kolejnych trzech ognisk u świń oraz trzydziestu jeden przypadków u dzików.   Wirus...

Świnie w tym gospodarstwie są obecnie poddawane eutanazji.

Gospodarstwa trzody chlewnej należące do tej fermy korzystały z wody pochodzącej z Dunaju. Według doniesień, które dotarły do Instytutu Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Bukareszcie, niektórzy drobni hodowcy wyrzucali do rzeki martwe świnie, co mogło spowodować rozprzestrzenienie ASF w wodzie.

Do tej pory w Rumunii ubojowi zostało poddanych ponad 100 tys. świń utrzymywanych głównie w małych gospodarstwach, ale także w kilku większych fermach trzody chlewnej na południu tego kraju.

Ogniska ASF odnotowano w 156 miejscowościach, głównie w małych gospodarstwach domowych. Wirus dostał się również do ośmiu dużych ferm trzody chlewnej w okręgach Braila i Tulcea.

Liczba ognisk ASF w Rumunii według danych tamtejszego instytutu weterynarii wynosi obecnie 725. Choroba dotknęła już 10 okręgów tego kraju.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA