ASF - choroba dziesiątkuje kolejne świnie i dziki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
24-08-2018,16:10 Aktualizacja: 24-08-2018,16:13
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował 22 sierpnia o wystąpieniu 204. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dziś potwierdził wystąpienie kolejnych trzech ognisk u świń oraz trzydziestu jeden przypadków u dzików.
 
Wirus ASF zaatakował w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń położonym  w gminie Krasnystaw w powiecie krasnostawskim w woj. lubelskim. Jest to 204. ognisko choroby w Polsce. Zostało ono potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 20 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
odszkodowania, ASF, trzoda chlewna, strefa ASF

Uzyskanie odszkodowań w strefach ASF nie jest takie łatwe

Wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie wiąże się z koniecznością likwidacji całego stada. W takim przypadku rolnicy mogą liczyć na odszkodowania od państwa, ale jeżeli pojawią się jakieś uchybienia ich wypłaty są...
Ognisko choroby nr 205 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 222 świnie położonym w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim w woj. podkarpackim.
 
Ognisko ASF nr 206 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie położonym w gminie Milejów w powiecie łęczyńskim w woj. lubelskim.
 
Ostatnie ognisko choroby nr 207 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń położonym w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim w woj. podkarpackim. Ogniska nr 205, 206 oraz 207 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 21 i 22 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF.
 
Dziś GLW poinformował również o wystąpieniu kolejnych przypadków choroby u dzików od nr 2681 do nr 2711. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 13-19 sierpnia 2018 r.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA