ASF. Im więcej przypadków u dzików tym lepiej?
Inspekcja Weterynaryjna w okresie od 9 do 16 lipca potwierdziła kolejne 32 przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Liczba przypadków ASF wzrosła już do 2843. Tym samym przez niemal 7 miesięcy 2020 roku o ponad 350 przekroczyła ona tę, która została potwierdzona w całym 2019 r.
- Taka sytuacja nie jest zła. Wirus krąży w środowisku, a jego podstawowym rezerwuarem i wektorem przenoszenia są dziki. Więc zdecydowanie większa niż w poprzednich latach liczba przypadków świadczy o tym, że chore zwierzęta zakażone ASF są z niego w większym stopniu eliminowane - tłumaczy w rozmowie z naszym portalem prof. dr. hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
- Najnowsze przypadki ASF u dzików zostały potwierdzone w 6 województwach
- Liczba przypadków ASF u dzików w Polsce w 2020 roku wynosi obecnie 2843
- Liczba przypadków ASF w Polsce w 2019 roku wyniosła 2477
- Większa liczba przypadków jest korzystna w kontekście zwalczania ASF
- Większa liczba eliminowanych padłych dzików zmniejsza presję wirusa ASF w środowisku
ASF. Leśnicy i żołnierze szukali padłych dzików
Więcej zakażonych dzików znaczy lepiej?
Usuwanie padłych dzików ze środowiska, zdaniem prof. Niemczuka oznacza fakt, że zagrożenie dla gospodarstw hodowlanych jest mniejsze.
- Proszę zwrócić uwagę na to, że wszystkie państwa które albo starają się albo otrzymały status kraju wolnego od ASF tj. Belgia, Czechy i ostatnio Estonia, są to kraje które w sposób absolutnie zdeterminowany i konsekwentny prowadziły politykę w zakresie redukcji populacji dzików - zauważa prof. Krzysztof Niemczuk.
Odstrzał dzików, jego zdaniem, to jedyny sposób na to, aby zmniejszać presję wirusa w środowisku, a tym samym istotnie ograniczać możliwości zawleczenie ASF do budynków, w których utrzymywana jest trzoda chlewna.
- Innej metody po prostu nie ma - podsumowuje dyrektor PIW-et PIB w Puławach.
Gdzie potwierdzono nowe przypadki ASF?
Główny lekarz weterynarii w okresie od 9 do 16 lipca potwierdził nowe przypadki ASF u dzików w 6 województwach Polski.
Tysiące dzików do odstrzału. Powstanie kolejny płot?
W woj. wielkopolskim odnotowano w tym czasie 3 przypadki ASF. Wszystkie zostały potwierdzone wyłącznie w powiecie leszczyńskim w gminie Włoszakowice.
Padłe dziki zakażone wirusem ASF znaleziono również w woj. lubuskim. IW potwierdziła tam 9 przypadków ASF w powiatach krośnieńskim (odrzańskim), zielonogórskim oraz wschowskim.
Inspekcja Weterynaryjna w ostatnim tygodniu nie stwierdziła przypadków ASF w woj. dolnośląskim.
Przypadki ASF w woj. warmińsko-mazurskim, w sumie 9, stwierdzono w powiecie elbląskim, olsztyńskim oraz ostródzkim.
ASF w woj. mazowieckim, w sumie 2 przypadki, zostały potwierdzone w powiecie grójeckim i legionowskim.
Przypadki ASF w minionym tygodniu zostały potwierdzone w woj. lubelskim (4) w powiatach zamojskim, chełmskim i ryckim, a także w woj. podkarpackim (5) w powiatach leżajskim, przeworskim oraz lubaczowskim.
Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ