ASF. III strefa w Polsce została zlikwidowana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-04-2016,10:00 Aktualizacja: 04-04-2016,10:23
A A A

ASF występuje w Polsce tylko u dzików. To efekt decyzji wykonawczej KE, która 29 marca zniosła tzw. III strefę, czyli obszar w którym choroba dotyczy także populacji świń domowych. Oznacza to mniejsze restrykcje dla sześciu polskich gmin.

Afrykański pomór świń nie dotyczy już świń domowych w Polsce. Ostatnie ognisko tej choroby wystąpiło w naszym kraju w lutym 2015 r.

ASF zaatakował w dużej fermie. Tysiące świń do utylizacji

Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w jednej z największych litewskich ferm trzody chlewnej należącej do duńskiej spółki Idavang. W czwartek rozpoczęto ubój 18 tysięcy świń. Nie wyklucza się umyślnego zarażenia świń. Prokuratura...
Dlatego 29 marca Komisja Europejska wydała decyzję wykonawczą o tym, że III strefa zostaje zniesiona.

"Od lutego 2015 r. na obszarach Polski ujętych w części III załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE nie odnotowano ognisk afrykańskiego pomoru świń u świń domowych. Ponadto w gospodarstwach na tych obszarach wprowadzono w zadowalający sposób nadzór nad środkami bezpieczeństwa biologicznego w oparciu o Krajowy Program Bezpieczeństwa Biologicznego mający na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Fakty te wskazują na poprawę sytuacji epidemiologicznej. W związku z tym wymienione obszary tego państwa członkowskiego należy przenieść z części III do części II załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE" - czytamy w decyzji KE.

Ograniczenia i restrykcje dotyczące ASF zostały tym samym zmniejszone dla sześciu gmin, tj. Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim oraz Gródek i Michałowo w powiecie białostockim.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA