ASF dziesiątkuje stada dzików. Są kolejne przypadki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2014,14:40 Aktualizacja: 26-11-2014,14:45
A A A

Stado sześciu padłych dzików znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Badania wykazały, że były one zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Jest to już dziewiąty przypadek tej choroby odnotowany na terytorium Polski. Dziki znaleziono 15 lipca w lesie na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1,5 km od miejscowości Skroblaki i ok. 7,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF w Puławach potwierdziły obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanych próbkach.

Obecny przypadek, tak jak poprzednie, wystąpił w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami. Strefa ta obejmuje części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

Jak dowiedziała się PAP w Inspekcji Weterynaryjnej, na tym terenie praktycznie nie ma chowu świń.

Pierwszy przypadek ASF w Polsce wykryto w połowie lutego w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie). Wcześniej, w styczniu, wirus ASF pojawił się na Liwie, także u dzików. Był to pierwszy przypadek tej choroby na terytorium Unii Europejskiej.

W związku z tym Rosja i Białoruś wstrzymały import wieprzowiny z obszaru całej Unii. Zakaz importu tego mięsa m.in. z Polski wprowadziły także inne kraje pozaunijne i obowiązuje on do tej pory.

Zobacz komunikat głównego lekarza weterynarii w tej sprawie

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA