ASF dziesiątkuje kolejne stado. Ponad 9 tys. świń do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-07-2019,12:35 Aktualizacja: 26-07-2019,14:29
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały dziś (26 lipca) o wystąpieniu 28 w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chorobę potwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 9435 świń położonym w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Wirus ASF zaatakował gospodarstwo, w którym utrzymywano 9435 świń, położone w gminie Srokowo w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. 
 
Gospodarstwo to znajduje się na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
asf w słowacji, walka z asf, afrykański pomór świn, Strażne, powiat Trebiszov

ASF zaatakował kolejnych sąsiadów

Pierwsze na Słowacji ognisko ASF stwierdzono w małym gospodarstwie we wsi Strażne w powiecie Trebiszov na południowym wschodzie kraju. Wirus został wykryty u jednej z czterech sztuk trzody chlewnej. Gospodarstwo to znajduje się zaledwie 470...
Obecność wirusa została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, a więc wszystkie świnie będą uśpione i trafią do utylizacji. 
 
Od początku bieżącego roku główny lekarz weterynarii poinformował o 28 ogniskach choroby u trzody chlewnej oraz o 1392 przypadkach u dzików.
 
W samym lipcu 2019 r. odnotowano wystąpienie 18 ognisk choroby u świń.
 
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA