ASF - dwa kolejne ogniska choroby potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-08-2018,11:50 Aktualizacja: 02-08-2018,11:54
A A A
Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostały potwierdzone w woj. lubelskim oraz mazowieckim. W dwóch gospodarstwach, w których wykryto chorobę łącznie utrzymywano 34 świnie. 
 
Główny lekarz weterynarii poinformował dziś o wystąpieniu 181. oraz 182. ogniska ASF. Pierwsze z nich potwierdzono w woj. lubelskim w obszarze zagrożenia, a drugie w woj. mazowieckim w obszarze objętym ograniczeniami.
 
Wirus ASF został potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 31 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF.
 
wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Ogniska ASF w tym jedno w obszarze ochronnym

Główny lekarz weterynarii poinformował o trzech nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Dwa z nich wybuchły w województwie lubelskim, jedno w woj. mazowieckim w gospodarstwie położonym w obszarze ochronnym. Ognisko afrykańskiego...
Ognisko choroby nr 181 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń położonym w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w woj. lubelskim. Gospodarstwo znajduje się w obszarze zagrożenia.
 
Ognisko ASF nr 182 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń położonym w gminie Siedlce w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim w obszarze objętym ograniczeniami.
 
We wszystkich powyższych gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby. Do tej pory potwierdzono 182 ognisk choroby u świń oraz 2566 przypadków u dzików.
 

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA