ASF dotarł do stolicy. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2018,9:35 Aktualizacja: 26-11-2018,9:44
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało o wykryciu pierwszych dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń w Pekinie. Urzędnik resortu zapowiedział zmianę systemu kontroli transportu trzody chlewnej, by zapewnić stabilne dostawy wieprzowiny.

Chorobę zdiagnozowano na dwóch fermach w dzielnicy Fangshan na południowym zachodzie chińskiej stolicy - przekazało ministerstwo.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Nowe przypadki ASF. Najwięcej w woj. lubelskim

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 17 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie do 18 listopada w Polsce wystąpiło ich aż 3044. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie...

Od początku sierpnia w kraju wykryto już łącznie 73 przypadki ASF w 20 prowincjach i miastach wydzielonych, a w związku z chorobą prewencyjnie wybito ok. 600 tys. sztuk trzody chlewnej - powiedział Feng Zhongwu, szef biura ds. hodowli zwierząt i weterynarii podlegającego resortowi rolnictwa.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, władze wprowadziły surowe zakazy transportu żywca i wieprzowiny między regionami, gdzie występuje, a resztą kraju, a także przez te regiony.

Doprowadziło to do niedoborów wieprzowiny na niektórych obszarach i nadmiernej podaży na innych.

- Restrykcje związane z ponadregionalnym transportem świń i produktów wpłynęły na cykl produkcyjny niektórych przedsiębiorstw. (...) Poprawimy środki nadzorcze, uwzględniając sytuację produkcji i dostaw - powiedział Feng. Dodał, że władze ułatwią transport, kontrolując jednocześnie rozprzestrzenianie się ASF.

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej, program bioasekuracji

Wiele gmin uwolnionych od ograniczeń związanych z ASF

Komisja Europejska zgodziła się na uwolnienie od ograniczeń związanych z wystąpieniem ASF 60 polskich gmin. Polska wystąpiła do Brukseli o zniesienie restrykcji w kolejnych gminach. "Od 19 września nie zanotowano Polsce ognisk ASF. To efekt...

Umożliwiony ma być również ubój trzody w pobliżu terenów dotkniętych chorobą, co zmniejszy skutki odczuwane przez fermy, które nie mogą przewieźć zwierząt na obszary, gdzie popyt jest większy.

Feng zaznaczył, że podaż żywca na krajowym rynku wciąż jest stosunkowo duża, a liczba zwierząt wybitych z powodu ASF stanowi niewielki ułamek produkcji trzody chlewnej w kraju. Podkreślił, że na dostawy w Pekinie nie wpłyną dwa wykryte w mieście ogniska.

Tymczasem chińskie linie lotnicze Xiamen Airlines zdecydowały o wstrzymaniu serwowania wieprzowiny na pokładach swoich samolotów - poinformował portal CAAC news, należący do państwowego urzędu lotnictwa cywilnego.

- 46 proc. wszystkich ognisk zbadanych dotąd w Chinach powstało w wyniku przeniesienia wirusa ASF przez osoby lub pojazdy - powiedział z kolei Huang Baoxu, zastępca dyrektora Chińskiego Centrum Zdrowia Zwierząt i Epidemiologii.

Odpowiedzialność za 23 przypadki ponosi karmienie świń odpadami kuchennymi, a 13 ognisk wywołał transport żywca i produktów wieprzowych. Centrum nie potwierdziło jak dotąd żadnego przypadku infekcji paszy.

Huang powiedział również, że wirus ASF wykryty w ubiegłym tygodniu u padłego dzika na północy Chin nie należy do tego samego typu, jaki atakował w świnie i prawdopodobnie przybył z zagranicy.

Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego; co roku do uboju przeznacza się tam ok. 700 mln sztuk trzody.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA