ASF - cztery kolejne ogniska u trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-06-2018,9:05 Aktualizacja: 19-06-2018,14:31
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Wszystkie powyższe ogniska odnotowano w województwie lubelskim.
 
Wirus ASF został potwierdzony w kolejnych czterech gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 1159 sztuk świń. 
 
Ognisko ASF nr 120 odnotowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie. Jest ono położone w gminie Sawin w powiecie chełmskim w woj. lubelskim w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
rynek wieprzowiny, produkcja wieprzowiny, hodowla trzody chlewnej, asf w polsce, ceny wieprzowiny

Polska występuje o interwencję na rynku wieprzowiny

Polska wystąpiła na spotkaniu unijnych ministrów do spraw rolnictwa o przyznanie przez Komisję Europejską producentom wieprzowiny pomocy finansowej oraz dopłat do przechowywania mięsa w związku z trudną sytuacją na tym rynku.  ...
Ognisko choroby nr 121 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1120 świń, położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim w woj. lubelskim w odległości około 3 km od granicy z Ukrainą. Gospodarstwo znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami.
 
Kolejne ognisko ASF nr 122 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w woj. lubelskim w obszarze objętym ograniczeniami.
 
Ostatnie ognisko choroby nr 123 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim w woj. lubelskim w obszarze objętym ograniczeniami.
 
Wszystkie powyższe ogniska stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 15 i 16 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Obszar obejmujący m.in. gminy, w których wystąpiły ww. ogniska ASF został dołączony do części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE poddanej głosowaniu w dniu 14 czerwca 2018 r. podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. 
 
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
 
Od początku wystąpienia ASF w Polsce potwierdzono 123 ogniska u świń oraz 2264 przypadki u dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA