ASF. Co jeśli nie masz planu bezpieczeństwa biologicznego?
Hodowcy trzody chlewnej, którzy chcą przemieszczać wyprodukowane świnie poza strefy ASF, od 1 listopada powinni spełnić nowe wymagania bioasekuracji z załącznika II Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605, które weszło w życie 21 kwietnia.
Hodowcy od 1 listopada powinni posiadać zatwierdzony przez powiatowego lekarza weterynarii plan bezpieczeństwa biologicznego (pbb). Jest to dokument, w którym muszą się znaleźć wszelkie niezbędne informacje mające na celu monitorowanie oraz ograniczanie ryzyka wniknięcia choroby do stada niezależnie od charakteru prowadzonej produkcji.
Termin przygotowania planu bezpieczeństwa biologicznego minął 1 listopada. Na szczęście wszyscy ci, którzy nie zdążyli tego zrobić, mają czas do 30 listopada 2021 r. Nie poniosą przy tym żadnych konsekwencji.
Cena tuczników jest na dnie, a koszty produkcji rosną
"W związku z poleceniem głównego lekarza weterynarii Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie informuje, że okres dostosowania gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 w zakresie planów bezpieczeństwa biologicznego (pbb) został przesunięty do dnia 30 listopada 2021 r." czytamy w piśmie skierowanym przez PLW w Parczewie do hodowców trzody chlewnej powiatu parczewskiego.
Pismo na swoim Facebooku zamieściła Sekcja Trzody Chlewnej Polskiego Związku Rolnego. Znajdziesz je TUTAJ
Przypominamy, że pbb zostaje zatwierdzony przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Aby tak się stało musi zawierać niezbędne wymagane elementy oraz być czytelny zarówno dla pracowników i osób związanych z obsługą fermy, jak również dla osób postronnych.
Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii podkreśla, że pbb to nic innego jak przelanie na papier wymagań, które od dawna są hodowcom znane.
Hodowcy muszą działać. Ich przeciwnicy robią to od dawna
Hodowcy nadal muszą utrzymywać świnie w izolacji od dzików. W gospodarstwie ma zostać wydzielona strefa czysta, w której są chlewnie, magazyny pasz oraz brudna czyli budynki mieszkalne, miejsce parkowania maszyn, samochodów itd.
- Plan bezpieczeństwa biologicznego nie jest skomplikowanym dokumentem. Nie odkrywamy na nowo Ameryki. Zawiera on wszystkie te zasady, których rolnicy od dawna powinni przestrzegać oraz kilka nowości wprowadzonych przez prawo UE - tłumaczył w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Jażdżewski.
Główny lekarz weterynarii już raz przesunął termin przystosowania się do nowych wymogów na 1 listopada. Obecnie obowiązuje termin do końca tego miesiąca.
Wzory planów bezpieczeństwa biologicznego znajdziesz TUTAJ i TUTAJ
Do kiedy hodowcy będą mieli czas na drugi z wymogów, który został określony w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2021/605, czyli ogrodzenie chlewni?
W piśmie skierowanym przez PLW w Parczewie do hodowców wynika, że okres ten zostanie podany w odrębnym piśmie.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ