Ogniska ASF w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie poinformował o wyznaczeniu pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie kępińskim. Potwierdziły się tym samym informacje przekazane nam przez hodowcę z powiatu wieruszowskiego. Ognisko ASF stwierdzono również w województwie lubelskim w miejscowości Hrebenne w powiecie tomaszowskim.
Ognisko ASF zostało potwierdzone w gminie Baranów w miejscowości Marianka Mroczeńska. Jest ono zarazem 2 wykrytym w tym roku w Wielkopolsce i 6 w Polsce.
Jak chronić świnie przed ASF?
Ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 czerwca br. z laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu.
W ognisku choroby utrzymywano 132 świnie. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia ASF, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Świnie poddane zostały zabiciu i utylizacji, a gospodarstwo wstępnej dezynfekcji.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie jednocześnie apeluje do wszystkich hodowców świń o przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi świń oraz spełnianie wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, a zwłaszcza zabezpieczenia świń przed kontaktem z dzikami.
Ognisko ASF stwierdzono również w województwie lubelskim w miejscowości Hrebenne w gminie Lubyczyca Królewska w powiecie tomaszowskim. Jest to pierwsze ognisko na Lubelszczyźnie w tym roku oraz 7. w Polsce.
Według nieoficjalnych informacji znajdowało się w nim kilkanaście świń. Więcej informacji podamy wkrótce.
Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ