ARiMR pomoże rolnikom realizującym program bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2015,8:15 Aktualizacja: 31-10-2015,8:22
A A A

Rolnicy, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich gospodarstwach program bioasekuracji, mogą ubiegać się w ARiMR o udzielenie pomocy finansowej; wniosek trzeba złożyć do 10 listopada 2015 r. - poinformowała Agencja.

Pomoc skierowana jest do rolników z woj. podlaskiego, w którym wdrażany jest program bioasekuracji, czyli program zapobiegający szerzeniu się chorób zakaźnych u zwierząt w związku z wystąpienia na tym terenie choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

program bioasekuracji, trzoda chlewna, podlasie

Program bioasekuracji: 11 milionów złotych na odszkodowania

11 mln zł z budżetu państwa trafiło na konta Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na odszkodowania dla tych rolników, którzy rezygnują z hodowli trzody i nie będą wdrażać programu bioasekuracji w związku z wirusem ASF. Ponad 270...
Bioasekuracja polega na ochronie przed zakażeniami stad hodowlanych np. przez wykładanie mat dezynfekcyjnych, zabezpieczanie pasz, zamykanie zwierząt, utrzymywanie czystości itp.

Dzięki wdrożeniu w woj. podlaskim programu bioasekuracji udało się zatrzymać, przenoszoną przez dziki, chorobę ASF. Ostatni przypadek tej choroby wykryto w sierpniu tego roku u dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Łapicze (gmina Krynki, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko-białoruskiej.

Był to 76. przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wcześniej (w połowie 2014 r. i w lutym 2015 r. ) wykryto 3 przypadki ASF u świń. Wszystkie przypadki ASF odnotowano na terenie województwa podlaskiego.

Pomoc skierowana jest do rolników, w gospodarstwach których w tym roku znajdowało się powyżej 50 sztuk świń. Dotyczy to czterech powiatów położonych na obszarze województwa podlaskiego: sejneńskiego, augustowskiego, białostockiego, sokólskiego.

Ma ona charakter pomocy de minimis w rolnictwie i można w ramach niego otrzymać refundację 50 proc. wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA