59 ognisko ASF. Kolejne w gospodarstwie przyzagrodowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-07-2017,7:35 Aktualizacja: 26-07-2017,7:43
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Od ósmego czerwca do 25 lipca wystąpiło ich 36, a w sumie od 17 lutego 2014 roku aż 59.

Ognisko nr 59 wybuchło w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym dwie świnie. Niestety potwierdza ono zasadę, że właściciele takich gospodarstw wskutek nieprzestrzegania zasad bioasekuracji znacznie przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby u świń domowych.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW, Lubelskie

ASF nie odpuszcza. Chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

O wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) wystąpił w poniedziałek Sejmik Województwa Lubelskiego. W Lubelskiem wykryto w tym roku najwięcej ognisk...

Ognisko nr 59 a zarazem 36 w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 21 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym stwierdzono wirusa ASF utrzymujące dwie świnie jest położone w obszarze ochronnym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska w tym gospodarstwie wdrożyły procedury związane z likwidacją choroby.

Wirus ASF szerzy się w tym roku znacznie szybciej niż w ubiegłym, kiedy to w ciągu trzech miesięcy wybuchło 20 ognisk, które wniknęły w głąb naszego kraju na odległość 98 km od granicy. Wówczas ostatnie tj. 23 pojawiło się 30 września. Pozostaje pytanie jak długo w tym roku wirus będzie przedostawał się do chlewni?

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA