50% produktów wieprzowych pochodzi z importowanych świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-11-2024,17:00 Aktualizacja: 18-11-2024,15:01
A A A

Sektor produkcji wieprzowiny przez ostatnie dwie dekady popadał w coraz większe uzależnienie od importu prosiąt, tuczników i wieprzowiny.

– Obecnie na półkach sklepowych w Polsce 50% produktów wieprzowych jest produkowanych ze świń urodzonych poza naszym krajem – podkreśla Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Hodowców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Branża trzodowa już w 2013 roku zaproponowała strategię wizji politycznej, która nakładała na produkcję świń coraz większe bariery administracyjno-prawne.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Nadmiar tuczników na rynku. Zakłady nie biją się o towar ceną

Ceny tuczników w Niemczech w poprzednich notowaniach pozostały bez zmian. Taka sytuacja miała miejsce zarówno na małej, jak i dużej giełdzie. Ceny tuczników nie rosną, mimo że mamy już okres przygotowawczy do świąt Bożego...

Wieloletnie zaniedbania w planowaniu przestrzennym doprowadziły do przemieszania przestrzeni produkcyjnej z mieszkalno-rekreacyjną wywołując coraz więcej konfliktów na terenach wiejskich.

– Spory te są najbardziej widoczne w postępowaniach administracyjnych o pozwolenie na budowę nowych obiektów inwentarskich, które w dużej części są blokowane przez niezwiązanych z rolnictwem mieszkańców wsi i wspierające ich organizacje ekologiczne – mówi Aleksander Dargiewicz.

Rolnicy, którzy wykazują dużą determinację i cierpliwość, z trudem uzyskują pozwolenia budowlane średnio po 3-5 latach.

Niebagatelną rolę w zapaści branży spowodował również brak sukcesów w walce z ASF w związku z obostrzeniami w przemieszczaniu świń oraz ograniczeniami eksportowymi.

200 tysięcy nowych miejsc dla macior

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, asf w Polsce

Czy to już koniec ognisk ASF u świń?

Ostatnie 44 ognisko ASF u świń w Polsce zostało wyznaczone 14 września. Od tego czasu Inspekcja Weterynaryjna nie poinformowała o żadnym zakażonym stadzie. Listopad i niższe temperatury oznaczają, że możemy się spodziewać końca kolejnego sezonu ASF...

W krajowym programie odbudowy, do osiągnięcia samowystarczalności w produkcji prosiąt, potrzebujemy 200 tys. nowych miejsc dla macior.

– Uniezależnienie od importu prosiąt powinno być zasadniczą częścią strategii, gdyż w przyszłości możemy spodziewać się coraz większych ograniczeń eksportu żywych zwierząt (nawet w ramach Unii Europejskiej) na rzecz przewozu mięsa i nasienia – podkreśla Dargiewicz.

Kluczowym elementem strategii muszą być też uzgodnienia branżowe w całym łańcuchu dostaw pomiędzy producentami świń (małe, średnie i duże gospodarstwa) i przetwórcami z uwzględnieniem potrzeb konsumentów.

Założenia strategii muszą być jednocześnie skonsultowane i przyjęte przez resorty rolnictwa, klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii, gdyż niezbędne będą zmiany przepisów.

– Dopiero tak przygotowana strategia ma szanse na wdrożenie i rozwój sektora – podsumowuje Aleksander Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

 


 



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA