32 ognisko ASF. Tym razem w woj. podlaskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-06-2017,14:00 Aktualizacja: 16-06-2017,13:56
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym razem dotyczy ono gospodarstwa, w którym utrzymywanych było osiem świń. W sumie mamy już 32 ogniska tej choroby w Polsce.

Afrykański pomór świń został dzisiaj stwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

ASF. Polska broni Europę przed wirusem pomoru

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zwraca uwagę władz europejskich na fakt, że walka z afrykańskim pomorem świń w naszym kraju jest niezwykle trudna, przede wszystkim z uwagi na naszych wschodnich sąsiadów. Rosja, Ukraina i Białoruś nie...

W chlewni w gospodarstwie położonym w gminie Nurzec Stacja leżącej w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim utrzymywanych było osiem 8 świń. Jest ono położone w obszarze zagrożenia.

Wirusa afrykańskiego pomoru świń stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 15 czerwca 2017 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

W Polsce mamy już 32 ogniska afrykańskiego pomoru świń. Począwszy od 8 czerwca w tym roku wybuchło już dziewięć ognisk tej choroby. Niemal wszystkie dotyczyły małych chlewni przyzagrodowych, które utrzymywały kilka świń.

W obliczu pojawienia się dziewiątego ogniska ASF w ciągu ośmiu dni jeszcze większego znaczenia nabiera postulat zgłoszony przez organizacje branżowe, który mówi o likwidacji wszelkich małych gospodarstw niespełniających zasad bioasekuracji na obszarze zagrożenia ASF. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA