124 ognisko ASF stało się faktem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-06-2018,10:05 Aktualizacja: 20-06-2018,10:08
A A A

Ogniska ASF wybuchają z niespotykaną do tej pory częstotliwością. Dwa dni temu 18 czerwca główny lekarz weterynarii poinformował o czterech. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w woj. lubelskim wybuchło kolejne, już 124 ognisko.

Wirus ASF dostał się do chlewni, w której utrzymywano dziewięć świń. Jest ona położona w gospodarstwie leżącym w gminie Sawin w powiecie chełmskim w województwie lubelskim.

Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

rynek wieprzowiny, produkcja wieprzowiny, hodowla trzody chlewnej, asf w polsce, ceny wieprzowiny

Polska występuje o interwencję na rynku wieprzowiny

Polska wystąpiła na spotkaniu unijnych ministrów do spraw rolnictwa o przyznanie przez Komisję Europejską producentom wieprzowiny pomocy finansowej oraz dopłat do przechowywania mięsa w związku z trudną sytuacją na tym rynku.  ...

Ognisko ASF nr 124 a zarazem 20 w 2018 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Przypominamy, że to już piąte ognisko ASF w woj. lubelskim w ciągu dwóch dni. 18 czerwca główny lekarz weterynarii poinformował o czterech. Dwa z nich wybuchły w gminie Dorohusk a po jednym w gminie Sawin oraz Jabłoń.

Gospodarstwa, w których wybuchły poprzednie cztery ogniska ASF utrzymywały łącznie 1159 sztuk świń. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA