Umowa UE-Mercosur to wielkie zagrożenie dla europejskich gospodarstw
Polskie organizacje rolnicze i branżowe reprezentujące zarówno rolników, jak i przetwórców, alarmują w sprawie umowy UE-Mercosur.
Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, chcą pilnej rozmowy na temat umowy z krajami Mercosur.
Przedstawiciele tych instytucji zwracają się do Mirosława Maliszewskiego, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o zwołanie jej posiedzenia poświęconego umowie UE-Mercosur.
Czy UE obroni europejskie rolnictwo przed Ukrainą?
"Europejscy producenci znajdują się w tragicznej sytuacji, co jest konsekwencją wzrostu kosztów produkcji, trwających konfliktów geopolitycznych i kryzysu cenowego, który jest częściowo spowodowany także importem produktów z krajów trzecich" czytamy w piśmie skierowanym przez trzy organizacje do Mirosława Maliszewskiego.
Import z krajów trzecich stwarza nieuczciwą konkurencję, ponieważ nie musi spełniać wymogów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych, które mają zastosowanie do producentów europejskich.
Powoduje to problemy z rentownością dla europejskich rolników.
Podważa to również odnowę pokoleniową wymaganą do zagwarantowania przyszłości rolnictwa w Europie, a tym samym również bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Europy.
Republika Korei otwarta na import polskiego mięsa
Umowa pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur grozi wprowadzeniem na rynek europejski ogromnych ilości produktów rolnych, takich jak:
- 99 000 ton mięsa wołowego;
- 180 000 ton mięsa drobiowego;
- 3,4 miliona ton kukurydzy;
- 180 000 ton cukru;
- 8,2 miliona hektolitrów biopaliw.
"Stwarza to zagrożenie funkcjonowania i rentowności naszych gospodarstw, a także stanowi zagrożenie dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynku europejskim" czytamy w piśmie.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)