Szef inspekcji ostrzega przed lekami weterynaryjnymi z internetu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2019,15:05 Aktualizacja: 27-09-2019,15:13
A A A

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi - przypomina Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii.

W komunikacie skierowanym szczególnie do lekarzy weterynarii, hodowców i właścicieli zwierząt dziękuje za liczne zgłoszenia przekazywane do Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczące  pojawiających się na portalach internetowych nielegalnych ofert.

preparaty farmaceutyczne dla zwierząt, przemyt, kas, bobrowniki, karuzela podatkowa, nielegalny handel olejem

Leki weterynaryjne zatrzymane na granicy. Karuzela podatkowa rozbita

48-letni Białorusin ukrył w osobowym volkswagenie, którym przekraczał białorusko-polską granicę w Bobrownikach (woj. podlaskie) blisko 130 sztuk preparatów farmaceutycznych dla zwierząt. Na Pomorzu Zachodnim wykryto "karuzelę...

Jak się okazało, wśród wystawianych w sieci na handel leków weterynaryjnych znajdują się zarówno produkty posiadające kategorię dostępności "wydawany z przepisu lekarza - Rp", jak również te, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju.

"Państwa reakcja na niezgodne z prawem działanie osób umieszczających oferty sprzedaży leków weterynaryjnych stanowi więc pożądaną postawę społeczną" -  podkreślił Bogdan Konopka.

I przypomniał, że zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi. Jest to również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego.

"Osoby nielegalnie wprowadzające produkty lecznicze weterynaryjne do obrotu powinny liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Pragnę nadmienić, że administratorzy portali współpracują z Inspekcją Weterynaryjną i każdorazowo po zgłoszeniu nielegalnej działalności, usuwają oferty sprzedaży, które niestety po kilku dniach pojawiają się ponownie" - informuje szef inspekcji.

Aktualny wykaz dopuszczonych do obrotu w Polsce produktów leczniczych weterynaryjnych jest dostępny (tutaj).
 





Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA