Siekierski: rozmawiamy z Ukrainą, a KE przymyka na to oko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2024,11:30 Aktualizacja: 02-02-2024,11:30
A A A

Protesty rolników wynikają z drastycznego spadku opłacalności produkcji, między innymi wskutek wprowadzenia przepisów Europejskiego Zielonego Ładu. Puntem zapalnym jest też kwestia napływu ukraińskich produktów rolnych.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski, podczas X Forum Sektora Wołowiny, które odbywa się w Warszawie, zwrócił uwagę na problem napływu do Europy ukraińskich produktów rolnych.

– Wiemy jak dużo zrobiliśmy dla tego kraju. Warunki pomocy nie mogą jednak naruszać stabilności naszego ryku, a niestety jego nadmierne otwarcie właśnie to spowodowało. Ukraina nie będąc w UE praktycznie znalazła się na wspólnotowym wolnym rynku – mówił Siekierski dodając:

Janusz Wojcoechowski, ugorowanie gruntów ornych, rośliny motylkowe, hodowcy bydła, rolnicy, KE

Wojciechowski: zamiast ugorowania uprawa roślin motylkowych

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa poinformował, że Komisja Europejska zaakceptowała francuski pomysł dotyczący rozwiązania obowiązku przeznaczenia 4% gruntów na ugorowanie. Komisarz przypomniał, że jeszcze w pracach nad reformą...

– Ukraina nie wypełnia tych standardów produkcji, które muszą realizować unijni rolnicy. Ich towary są przez to bardziej konkurencyjne i naruszają stabilność na wielu rynkach.

Minister rolnictwa podkreślił, że UE jest zróżnicowana i zboże jest potrzebne w całej Wspólnocie. Niestety unijni producenci, w tym polscy, są wypychani z tradycyjnych rynków przez ukraińskich.  Sytuacja zmieniła się, odkąd kanał czarnomorski ponownie funkcjonuje w pełni.

– Polska mimo to nie chce odstąpić od wypracowania nowych zasad. Dlatego prowadzimy rozmowy techniczne z ministrem rolnictwa Ukrainy, aby wydać obustronne ustanowienia dotyczące np. wielkości kwot, po przekroczeniu których włączone zostaną działania osłonowe – mówił Siekierski dodając:

– KE odpowiada z sprawę handlu z Ukrainą i nie jest naszymi rozmowami zachwycona. Po cichu jednak popiera te ustalenia mówiąc wprost, że przymknie oko na te praktyki, jeśli uda nam się porozumieć. Rozmowy są jednak trudne, Ukraina uważa, że należy się jej pełne otwarcie unijnego rynku, z różnych, również wiadomych dla nas względów.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)




Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA