Przełom w sprawie wynagrodzeń lekarzy weterynarii
Wypracowany w ramach współpracy głównego lekarza weterynarii ze środowiskiem branżowym projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń, dostał "zielone światło" ze strony rządowej.
Zaproponowany projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii, środowisko medyków weterynaryjnych uznało za wysoce krzywdzący.
Pracownik Inspekcji Weterynaryjnej pomylił posesję i został pobity
W niektórych przypadkach oznaczałby dla nich wręcz zmniejszenie stawek należnych za pracę. W związku z tym zawiązali już nawet komitet protestacyjny i dali rządzącym czas na rozmowy "ostatniej szansy".
Wygląda jednak na to, że na szczęście wypracowano konsensus. Odbyło się przełomowe - wydaje się - spotkanie Porozumienia Warszawskiego, reprezentującego środowisko lekarzy weterynarii, z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem rolnictwa.
"W trakcie negocjacji wicepremier Kowalczyk zaakceptował ostateczny kształt rozporządzenia zaproponowany przez Porozumienie Warszawskie, wypracowany we współpracy z głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Porozumienie z satysfakcją przyjęło decyzję ministra o uwzględnieniu przedstawionych przez nas propozycji uregulowania zasad sprawowania nadzorów, prowadzenia monitoringu i podwyższenia stawek wynagrodzeń zawartych w projekcie rozporządzenia. Rozporządzenie w nowym kształcie będzie podpisane najpóźniej do 11 sierpnia" - czytamy w komunikacie wydanym przez Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego.
Zrzeszenie zostało też zaproszone przez Henryka Kowalczyka na dalsze rozmowy, które będą dotyczyły regulacji wynagrodzeń w bieżącym roku we wszystkich jednostkach organizacyjnych Inspekcji Weterynaryjnej, nieobjętych ostatnią ich regulacją i nieuwzględnionych w ustawie budżetowej w 2022 roku.
"Pragniemy wyrazić podziękowanie Panu wicepremierowi i ministrowi rolnictwa za zrozumienie problemów polskich lekarzy weterynarii i konstruktywne ich rozwiązywanie przy naszym współudziale. Gorące podziękowania należą się również głównemu lekarzowi weterynarii Pawłowi Niemczukowi i pracownikom biura Głównego Inspektoratu Weterynarii, którzy z ogromnym zaangażowaniem opracowywali razem z nami kolejne wersje projektu" - przekazała organizacja.