Pryszczyca na Węgrzech. Jest oficjalny komunikat!
Główny lekarz weterynarii informuje, że 7 marca o godzinie 11:16 Komisja Europejska poinformowała Państwa Członkowskie UE o stwierdzeniu przez służby weterynaryjne Węgier ogniska pryszczycy.
Ognisko pryszczycy stwierdzone zostało w gospodarstwie utrzymującym 1418 sztuk bydła.
Gospodarstwo jest zlokalizowane w komitacie Györ-Moson-Sopron graniczącym z okresami Komărno w kraju Nitrzańskim i Dunajskă Streda kraju Trnavskim w Republice Słowacji.
Objawy kliniczne u zwierząt stwierdzono 3 marca br. Wyniki badań laboratoryjnych 6 marca potwierdziły wystąpienie choroby. Badania określenia serotypu wirusa są w toku.

Pryszczyca wykryta u bydła mlecznego na Węgrzech!
Właściwe władze węgierskie zostały poinformowane w dniu 5 marca br. o podejrzeniu wystąpienia choroby i tego samego dnia wprowadziły lokalne ograniczenia.
Ustanowiono obszar zapowietrzony w promieniu 3 km i obszar zagrożony w promieniu 10 km od ogniska choroby. Ponadto strona węgierska wprowadziła:
- zakaz przemieszczeń zwierząt z gatunków wrażliwych z obszaru Transdanubia i Pest na czas 72 godzin od daty wyznaczenia ogniska;
- zakaz przemieszczeń zwierząt z gatunków wrażliwych w obrocie międzynarodowym;
- zakaz polowań w obszarach objętych ograniczeniami;
- zakaz organizowania wystaw i innych wydarzeń z udziałem zwierząt z gatunków wrażliwych do dnia 17 marca br.
Dodatkowo wszelkie miejsca użyteczności publicznej w obszarach objętych ograniczeniami takie jak zoo, parki dzikich zwierząt, w których utrzymywane są zwierzęta z gatunków wrażliwych zostały zamknięte dla zwiedzających do odwołania.
GLW powołał Zespół Zarządzania Kryzysowego

Ile przesyłek świń z Niemiec trafiło do Polski?
Główny lekarz weterynarii dzisiaj (7 marca) zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii z Krosna, Krakowa, Katowic i Opola.
Podczas posiedzenia WLW otrzymali polecenie niezwłocznego skoordynowania wprowadzenia odkażania środków transportu zwierząt na głównych przejściach towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami obejmujących drogi tranzytowe prowadzące do Polski bezpośrednio z obszarów objętych ograniczeniami.
Wprowadzone zostają również dyżury służb weterynaryjnych na przejściach granicznych oraz restrykcyjne kontrole transportów zwierząt, prowadzone we współpracy z policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego.
Bioasekuracja przede wszystkim
Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji przez podmioty związane ze zwierzętami parzystokopytnymi z gatunków wrażliwych.
W przypadku przewoźników zwierząt konieczna jest dezynfekcja środków transportu, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia nr 1/2005.

Pryszczyca w Niemczech: kontrole na polsko-niemieckiej granicy przedłużone
Zwierzęta wprowadzane do stada muszą pochodzić z wiadomego źródła, muszą być oznakowane, w przypadku handlu wewnątrzunijnego zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny, a w przypadku świń świadectwo zdrowia musi być zapewnione także w obrocie krajowym.
Pasza i ściółka (siano i słoma) wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z wiadomego źródła.
W gospodarstwie należy zapewnić czystość i higienę w pomieszczeniach, w których utrzymywane są zwierzęta.
Do dezynfekcji należy stosować środki dezynfekcyjne, które inaktywują wirus pryszczycy tj. środki o pH kwaśnym poniżej 6 lub zasadowym powyżej 9.
Do gospodarstwa nie powinny być wprowadzane sprzęty ani narzędzia używane w innych gospodarstwach.
Personel obsługujący zwierzęta powinien przestrzegać zasad higieny oraz stosować odzież i obuwie dedykowane do obsługi zwierząt.
Należy również bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych.
Inspekcja Weterynaryjna wskazuje, że okazyjne zakupy po szczególnie „atrakcyjnych cenach” zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego w tym z niesprawdzonych źródeł mogą stanowić ryzyko obniżenia standardów bezpieczeństwa żywności i godzić w renomę produkowanych w Polsce produktów rolnych.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)