Polska liderem obniżania emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa
Hodowlę zwierząt obwinia się o wzrost emisji gazów cieplarnianych (GHG), a w konsekwencji ocieplenie i zmiany klimatu.
Nie obwiniajmy krów, tylko odnośmy się do faktów. A te są takie, że lawinowo rosną emisje z transportu, a mocno spadają z produkcji rolnej.
Rolnicy chcący otrzymać płatności dobrostanowe muszą przejść szkolenie
Organizacje środowiskowe nawołują do ograniczenia liczby zwierząt gospodarskich, głównie bydła i przejścia na dietę roślinną.
Te powszechne teorie głoszone w mediach mainstreamowych i społecznościowych nie mają jednak oparcia w faktach.
"Raport "Emisje GHG we wszystkich krajach świata 2024" przygotowany dla Komisji Europejskiej przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) czarno na białym pokazuje, z jaką manipulacją mamy do czynienia" czytamy w komunikacie inicjatywy LoveKrowe.
Raport przedstawia analizę danych dotyczących emisji ze wszystkich gałęzi gospodarki od 1990 roku do 2023.
Z analizy wynika, że w Polsce w tym czasie nastąpił spadek emisji gazów cieplarnianych (GHG) z rolnictwa aż o 25%. Tymczasem wielkość emisji z transportu wzrosła aż o 233%
– To potwierdzenie, że problem nie leży w hodowli, która staje się coraz bardziej zrównoważona i idzie z duchem przemian – mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego dodając:
Korekta cen skupu bydła rzeźnego
–Branża podchodzi odpowiedzialnie do zmian klimatycznych i od lat wprowadza praktyki, które ograniczają emisję, by konsumenci mogli cieszyć się wysokiej jakości żywnością wyprodukowaną lokalnie, a nie w odległych zakątkach świata.
Podczas gdy Polska realnie obniża emisje z rolnictwa, są państwa, gdzie wzrosły one wielokrotnie. Dla porównania w Brazylii o 89%, w Indiach o 31%, w Urugwaju o 15%, w USA i w Argentynie o 11%, a w Irlandii o 8%.
Raport udowadnia także, jak dużo robi europejski sektor rolny w porównaniu do świata. Podczas gdy globalnie przez ostatnie 34 lata emisje w rolnictwie wzrosły o 1/5, w Unii Europejskiej spadły o 27%.
– Jeżeli mamy dyskutować to róbmy to w oparciu o dane, a nie emocje czy ideologię. A liczby i dane stoją po stronie rolników, którzy już dzisiaj prowadza produkcję w sposób zrównoważony - Jacek Zarzecki, wiceprzewodniczący Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)