Podrabiane leki weterynaryjne z każdym rokiem staja się coraz większym problemem. Służby weterynaryjne przypominają, że takie preparaty stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno ludzi jak i zwierząt.
Służby weterynaryjne wydały komunikat w sprawie fałszowania produktów leczniczych. Skala tego procederu rośnie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno ludzi jak i zwierząt.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że sfałszowany lek to taki produkt, który został fałszywie przedstawiony w zakresie tożsamości produktu, w tym jego opakowania, etykiety, nazwy lub składu w odniesieniu do jakichkolwiek składników, w tym substancji pomocniczych, oraz mocy tych składników.
W podrabianych lekach umieszczone na opakowaniu informacje dotyczące ich pochodzenia, kraju wytworzenia, kraju pochodzenia lub podmiotu odpowiedzialnego, a także jego historii, w tym danych i dokumentów dotyczących wykorzystanych kanałów dystrybucji są nieprawdziwe.
Hodowcy trzody chlewnej z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej są zaniepokojeni wchodzącym w życie od 1 stycznia 2021 r. zakazem stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO. KZP-PTCH POLPIG sporządził w tej sprawie...
Sfałszowane leki nie odpowiadają ustalonym wymaganiom jakościowym. Mogą one zawierać składniki gorszej jakości, nieodpowiednie ich proporcje, zanieczyszczenia lub inne niedopuszczone substancje czynne o nieznanym mechanizmie stosowania, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Czasami deklarowany przez wytwórcę skład produktu sfałszowanego leku całkowicie odbiegał od potwierdzonego analizami składu faktycznego takiego preparatu.
Służby weterynaryjne podkreślają, że dużym problemem jest również nielegalny obieg produktów leczniczych oraz ich dystrybucja w miejscach do tego nieuprawnionych. Z kolei niewłaściwe warunki transportu oraz przechowywania leków powodują, że tracą one deklarowaną jakość.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że problem fałszowanych leków w krajach rozwiniętych zwiększa się i może dotyczyć nawet 1% produktów.
WHO szacuje, że leki sfałszowane dostępne za pośrednictwem Internetu stanowią około 50% oferowanych produktów.
W skali globalnej liczba leków podrobionych może stanowić około 10% światowego rynku leków, podczas gdy w niektórych krajach rozwijających się może przekraczać 30%.
"Apelujemy do rządu o całkowite wstrzymanie prac nad ustawą o ochronie zwierząt do czasu zakończenia pandemii koronawirusa. Powrót do nich to nic innego, jak zmuszanie rolników do kontynuowania masowych protestów w obronie...
W naszym kraju sfałszowane produkty lecznicze najczęściej są rozprowadzane za pośrednictwem sklepów internetowych, serwisów aukcyjnych, forów dyskusyjnych oraz wiadomości e-mail o treści reklamowej.
Wprowadzanie ich do obrotu może odbywać się poprzez sklepy zielarskie, punkty medycyny orientalnej, targowiska i bazary.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że w obrocie mają prawo znajdować się wyłącznie produkty lecznicze weterynaryjne dopuszczone do obrotu przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Rejestr wszystkich dopuszczonych leków, w tym produktów leczniczych weterynaryjnych, dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz na stronie internetowej Centrum e-Zdrowia.
Każde podejrzenie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi powinno być zgłaszane organom Inspekcji Weterynaryjnej.