Rolnicy chcą konsultować "piątkę dla zwierząt"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-11-2020,13:45 Aktualizacja: 02-11-2020,13:53
A A A

"Apelujemy do rządu o całkowite wstrzymanie prac nad ustawą o ochronie zwierząt do czasu zakończenia pandemii koronawirusa. Powrót do nich to nic innego, jak zmuszanie rolników do kontynuowania masowych protestów w obronie ich miejsc pracy" - czytamy w komunikacie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych skierowanym do rządu.

Federacja z dużym zadowoleniem przyjęła informację o umieszczeniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i innych ustaw w sejmowej zamrażarce.

Rolnicy mają nadzieję, że projekt ten nigdy więcej nie ujrzy światła dziennego. Dlatego duży niepokój wywołały informacje medialne o tym, że rząd zamierza wrócić do tzw. piątki dla zwierząt.

  • Rolnicy chcą wstrzymania prac nad tzw. piątką dla zwierząt
  • Prace nad tą ustawą nie powinny być obecnie kontynuowane
  • Powrót do prac nad ustawą zmusi rolników do kolejnych protestów
  • Rolnicy chcą brać udział w merytorycznych pracach nad projektem ustawy
  • Ustawa nie może być pisana w zaciszu gabinetów

ubój religijny, bydło mięsne, produkcja bydła, wołowina, eksport wołowiny, mięso wołowe, piątka dla zwierząt, protesty

Zakaz uboju religijnego zostanie? Protesty również

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało prace nad nowym projektem "piątki dla zwierząt". Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego apeluje do rządzących o dialog z rolnikami. Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o...

Rolnicy są gotowi dalej protestować

- To nie jest dobry moment na takie działania. W ostatnich tygodniach rolnicy dobitnie pokazali, co sądzą o tym projekcie. Masowe protesty i blokady dróg powinny być dla rządu jasnym sygnałem, że się nie ugniemy. Decydenci muszą mieć świadomość, że powrót do prac nad ustawą zmusi rolników do działania i kolejnych protestów. Czy na pewno tego chcemy w czasie pandemii i rekordowej liczby zachorowań na Covid-19? - pyta Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Zdaniem organizacji zrzeszonych w FBZPR, powrót do ustawy jest możliwy jedynie wtedy, gdy strona rządowa zrezygnuje z wymierzonych w rolnictwo zakazów.

- Ścieżka rządowa to proces transparentny, oparty o konsultacje międzyresortowe i konsultacje społeczne poczynając od założeń ustawy - mówi Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

ubój rytualny, bydło mięsne, produkcja bydła, wołowina, eksport wołowiny, Rada Sektora Wołowiny, mięso wołowe, hodowcy

Rada Sektora Wołowiny chce rozmawiać o senackich poprawkach

Senat wprowadził do tekstu projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt poprawki, które zdecydowanie zmieniają jej brzmienie. Rady Sektora Wołowiny podkreśla, że wiele z nich nie tylko rodzi konsekwencje finansowe, ale również...

Rząd powinien prowadzić konsultacje

Rolnicy chcą brać udział w merytorycznych pracach nad tym projektem.

- Nie wyobrażamy sobie, aby tak ważna dla naszego środowiska ustawa była pisana w zaciszu gabinetów. Niezbędna są możliwie szerokie konsultacje, aby wypracowane przepisy były efektem rozsądnego kompromisu - podsumowuje Marian Sikora.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych jest organizacją społeczno - zawodową. Aktualnie zrzesza ona 28 krajowych związków rolniczych i zrzeszeń branżowych, obejmujących podstawowe sektory w rolnictwie. Organizacje te zrzeszają plantatorów, hodowców i producentów specjalizujących się w poszczególnych branżach.




Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA